FOTO: Mondo.ba

Odluka Okružnog suda SAD za Distrikt Kolumbija predstavlja zapanjujući kaznu i ukor najstarijem i najvažnijem poslu kojim se bavi Gugl.

Gugl (Google) je prekršio američki antimonopolski zakon svojim poslovanjem u potrazi, presudio je federalni sudija u ponedjeljak. Ovaj poraz na sudu, piše CNN, možda bi mogao da natjera tehnološkog giganta da preoblikuje način na koji milijarde ljudi dobijaju informacije onlajn, te da prekine deceniju Guglove dominacije.

"Nakon što je pažljivo razmotrio i odmjerio svjedočenja i dokaze, sud dolazi do sljedećeg zaključka: Gugl (Google) je monopolista i djelovao je ujedinjeno da zadrži svoj monopol. Prekršio je Odjeljak dva Šermanovog zakona“, napisao je američki okružni sudija Amit Mehta u svom mišljenju, prenosi CNN.

Odluka Okružnog suda SAD za Distrikt Kolumbija predstavlja zapanjujući kaznu i ukor najstarijem i najvažnijem poslu kojim se bavi Gugl.

Kompanija je potrošila desetine milijardi dolara na ekskluzivne ugovore kako bi obezbijedila dominantnu poziciju kao podrazumijevani svjetski pretraživač na pametnim telefonima i veb pretraživačima. Ti ugovori su joj dali mogućnost da blokira potencijalne rivale kao što su Majkrosoftov Bing i DuckDuckGo, navodi američka vlada u istorijskoj antimonopolskoj tužbi podnijetoj još tokom Trampove administracije.

Sada je, rekao je Mehta, ta moćna pozicija dovela do antikonkurentskog ponašanja koje se mora zaustaviti.

Konkretno, Guglovi ekskluzivni poslovi sa Eplom i drugim ključnim igračima u mobilnom ekosistemu bili su antikonkurentni, rekao je Mehta. Gugl je takođe naplaćivao visoke cijene u oglašavanju u pretrazi koje odražavaju njegovu monopolsku moć u pretrazi, dodao je on. Ti ugovori su dugo značili da kada korisnici žele da pronađu informacije, Gugl je generalno najlakša i najbrža platforma na koju se može doći, što je zauzvrat podstaklo Guglov ogroman posao oglašavanja na mrežama.

Iako sud nije utvrdio da Gugl ima monopol u oglasima, ovo je prva velika odluka u nizu tužbi za konkurenciju koje je predvodila američka vlada usmjerena na tehnološke gigante (Big Tech).

Ovaj slučaj je opisan kao najveći tehnološki slučaj protiv monopola još od antimonopolskog obračuna američke vlade sa Majkrosoftom još na početku 21. vijeka.

Ni Gugl ni Ministarstvo pravde nisu odmah odgovorili na zahtjev za komentar. Ovaj slučaj se razlikuje od odvojene antimonopolske tužbe koju je Bajdenova administracija podigla protiv Gugla 2023. godine u vezi sa poslovanjem kompanije sa tehnologijom oglašavanja. Očekuje se da će se taj slučaj naći na sudu početkom septembra. Ali odluka od ponedjeljka označava drugi veliki poraz protiv monopola za Gugl nakon što je savezna porota u Kaliforniji u decembru saopštila da Gugl ima ilegalni monopol nad svojom prodavnicom aplikacija. Sud u tom slučaju još razmatra moguće pravne postupke.

Moguće kazne

Očekuje se da će Mehtina odluka pokrenuti poseban postupak kako bi se utvrdilo sa kojim kaznama će se Google suočiti – nakon čega će kompanija takođe vjerovatno uložiti žalbu, što znači da će možda proći mjeseci ili čak godine da se eventualne posljedice odigraju.

Ali presuda bi na kraju mogla da promijeni način na koji Gugl čini svoj pretraživač dostupnim korisnicima, utičući na njegovu sposobnost da sklapa skupe poslove sa proizvođačima uređaja i dobavljačima onlajn usluga koji su bili u središtu slučaja.

I drugi pravni postupci bi mogli biti na stolu. Na primjer, sud bi mogao da natjera Gugl da primijeni „ekran izbora“ koji korisnicima daje do znanja o drugim dostupnim pretraživačima, rekla je profesorka prava Univerziteta Vanderbilt Rebeka Alensvort za CNN.

Kompanija će se takođe vjerovatno suočiti sa novčanom kaznom, iako kazne „nisu primarni način na koji američki antimonopolski sistem sprovodi zakon“, jer imaju tendenciju da budu „kap u čaši za ogromnu, veoma profitabilnu kompaniju kao što je Gugl“, dodala je.

U vrijeme kada je tužba prvi put podnijeta, američki antimonopolski zvaničnici takođe nisu isključili mogućnost raspada Gugla, upozoravajući da bi ponašanje Gugla moglo da ugrozi buduće inovacije ili uspon Gugl nasljednika. Presuda bi takođe mogla da bude ključna za druge, velike tehnološke antimonopolske slučajeve koji se nalaze na sudovima, uključujući protiv Epla i Amazona. I Amazon i Epl su nazvali antimonopolske tužbe protiv njih „pogrešnim u pogledu činjenica i zakona“.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )