FOTO: srpskainfo.com

Najveći problem koji već dugo tišti domaće poljoprivrednike i nikako im ne da na zelenu granu jeste prekomjeran uvoz mesa, a situacija u ovom pogledu postaje sve kritičnija i u ratarstvu i voćarstvu.

Farmeri poručuju kako im nije jasno da država još nije shvatila da će, bez uvođenja zaštitnih mjera na uvoz mesa, u štalama biti sve manje goveda i svinja, građani ostajati bez domaće hrane, a poljoprivrednici bez posla kojim hrane svoje porodice.
 
Prema najnovijim podacima Spoljnotrgovinske komore BiH, samo za pet mjeseci ove godine uvezli smo 24,1 milion kilograma mesa i drugih klaoničkih proizvoda, ukupne vrijednosti 145,31 milion KM. Količina uvezenog mesa veća je osam puta od izvezene, dok nam na marku mesa koju izvezemo iz inostranstva dođe meso u vrijednosti 12 KM.

Jedna od posljedica ovako katastrofalnog spoljnotrgovinskog poslovanja jeste činjenica da sve više domaćih farmera odustaje od uzgoja stoke. Situacija je, zbog krize koja nas drma od marta, postala još kritičnija, pa je, gledajući posljednje dvije decenije, najviše domaćih farmera od tova junadi odustalo upravo ove godine. Prema procjenama, uzgojem je u ovom periodu prestalo da se bavi do 15 odsto stočara!
 
U Srpskoj je sve manje i svinja, a njihov broj je samo za godinu pao za preko 20 odsto. Naime, prema podacima Zavoda za statistiku RS, pretprošle godine smo u oborima imali 619.400, a lane 490.600 svinja.
 
I resorni ministar Boris Pašalić poručuje kako je potrebno da Savjet ministara BiH usvoji određene zaštitne mjere za uvoz mesa.

– Tražio sam to od njih. Za ovo imamo podršku svih srpskih ministara, ali ne i ostalih. Uvijek je izgovor Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU, koji je loše ispregovaran. Ne tražimo da se totalno zabrani uvoz mesa, nego da se donesu određene mjere kako bi se uvoz obeshrabrio, a da se kupuje od naših domaćih proizvođača – naglasio je za RTRS ministar poljoprivrede RS Boris Pašalić.

A kako bi se smanjio prekomjeran uvoz, domaći proizvođači mesa već odavno traže uvođenje carina na svježu i rashlađenu govedinu i svinjetinu od 10 odsto, te taksu od 1,5 KM po kilogramu svinjskog i 2,5 KM po kilogramu uvezenog goveđeg mesa.
 
Iz Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS poručuju da su već izgubili nadu da će, po pitanju njihovih apela, išta biti učinjeno.
 
– Zaista nam nije jasno da su nadležni godinama i gluvi i nijemi na naš zahtjev. A prekomjerni uvoz poljoprivrednih proizvoda, prije svega mesa, nama je najveći problem. To je u dobroj mjeri već urušilo domaći tov junadi i svinja. Posebno je teško u ovoj godini kad su svi inputi poskupili, pa je i to dodatno pritislo naše poslovanje i opstanak – ističe za Srpskainfo predsjednik ovog saveza Stojan Marinković.

Prema njegovim riječima, i Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju BiH sa EU predviđa mogućnost uvođenja zaštitnih mjera, u slučaju ugroženosti domaće proizvodnje.
 
–  Da li je ovdje riječ o politici, nekim ličnim ili interesima nekih grupacija, ne znamo, ali je činjenica da još nema naznake da ćemo uskoro dobiti zaštitne mjere. A ugroženi smo svi u BiH, neko više, neko manje, neko danas, neko sutra – poručuje Marinković.
 
U Udruženju uzgajivača svinja RS više puta su ponovili da je problem eskalirao prije dvije i po godine, kada je eksplodirao uvoz svinjetine u BiH i Srpsku.

– Riječ je o mesu koje Evropa, zbog afričke kuge svinja, nije uspjela izvesti na istok, u Kinu. Onda su se u zemljama EU pojavili enormni viškovi svinja na tržištu. Uz velike podsticaje koje ove države daju svojim proizvođačima, u konačnici je jako niska cijena svinjskog mesa. A viškove su počeli plasirati nama – rekao je ranije za Srpskainfo predsjednik ovog udruženja Mišo Maljčić.
 
Za zaštitnim mjerama već godinama vape i voćari i povrtari, koji takođe ne traže zabranu uvoza, nego njegovo ograničenje. U suprotnom, kako ističu,  badava je i badava će biti sav njihov rad, jer ne mogu da prodaju ono što teškom mukom proizvedu. I oni upozoravaju da je došlo pet do 12 da nadležni pokrenu pitanje zaštite domaće proizvodnje, inače će sve više voćara i povrtara odustajati od ovog posla.
 
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )