Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić izjavila je Srni da se Zaštićeno stanište „Gromiželj“ kod Bijeljine može razvijati kao turistička destinacija, ali i iskoristiti za tradicionalnu proizvodnju hrane
"Iako se `Gromiželj` nalazi u okruženju naselja, a osnovna djelatnost stanovništva je poljoprivreda, ono je, zbog prirodnih karakteristika, specifično i daje mogućnost usaglašavanja razvoja sa očuvanjem prirodnih i kulturno-istorijskih vrijednosti. U dalji razvoj ovog područja treba da se uključe svi zainteresovani - lokalna zajednica, nevladine i turističke organizacije, a prvenstveno lokalno stanovništvo", ocijenila je Golićeva.
Ona je istakla da je neophodno obezbijediti princip razumnog korišćenja prirodnih resursa, što podrazumijeva stalno praćenje svih elemenata prirodne sredine i blagovremeno usklađivinje svih aktivnosti čovjeka sa potrebama zaštite prirodnih vrijednosti.
"Postepeno bi trebalo da se prelazi na organsku proizvodnju hrane. U tom smislu, potrebna je edukacija lokalnog stanovništva o značaju i prednostima proizvodnje zdrave hrane, ali da se i odgovarajućim podsticajima usmjere u takvu proizvodnju. S obzirom na to da je riječ o ruralnom području, na takvom konceptu može da se gradi razvoj šireg kraja", istakla je Golićeva.
Ona je rekla da se odlukom o proglašenju Zaštićenog staništa "Gromiželj", koja je ove sedmice stupila na snagu, obezbjeđuje zaštita ugroženih i rijetkih tipova staništa, ekosistema i autohtonih divljih vrsta.
"Mjere zaštite propisane odlukom o proglašenju Zaštićenog staništa `Gromiželj` imaju, osim očuvanja prirode kao primarnog cilja, i zadatak da se upravljanje zaštićenim područjem bazira na uspostavljanju skladnih odnosa između potreba zaštite i aktivnosti ljudi", pojasnila je Golićeva.
Golićeva je podsjetila da su osnovne vrijednosti koje se stavljaju pod zaštitu u "Gromiželju" stanište rijetke i ugrožene vrste ribe mrgude, koja u cijeloj Evropi ima status ugrožene vrste i pod najstrožim je režimom zaštite.
"Zaštićeno je stanište ptice eje močvarice, crne rode, crvene i male bijele čaplje, kao i stanište ugroženih biljnih vrsta rebratice, paprati, žutog lokvanja i reliktne vrste močvarne žare", navela je Golićeva.
Golićeva je napomenula da je upravljanje Zaštićenim staništem "Gromiželj" povjereno istoimenom Udruženju za zaštitu flore i faune.
Sredstva za zaštitu i razvoj Zaštićenog staništa "Gromiželj" obezbjeđuju se iz budžeta Republike Srpske, budžeta jedinice lokalne samouprave i iz drugih izvora finansiranja.