FOTO: Depositphotos

Dr Zorica Aleksić upozorila je kako da se zaštitimo od velikog kašlja, gripa i prehlada... Evo šta je prevencija!

Velik kašalj, visoke temperature, korana, grip u kombinaciji sa prehladama rezultirarli su pune čekaonice domova zdravlja u Srtbiji. Da li je neophodno da se na prve simptome javimo ljekaru i kako da razlikujemo koji virus je kriv za našu malaksalost?
 
Doktorka Zorica Aleksić iz Doma zdravlja Voždovac za RTS istakla je da se trenutno nalazimo u piku respriatornih infekcija. Ističe da dosta repsiratorinih infekcija se javlja kod predškolske djece. Dodaje da kada je riječ o kovidu, on je sporadičan.
 
"Ima i bakterijskih infekcija i dalje ima dosta rota virusnih infekcija praćenih prolivom i povraćanjem. Zaista smo opterećeni i molimo pacijente za strpljenje", istakla je dr Aleksić.
 
Doktorka je zatim savjetovala sve roditelje da prate svoju djecu. Ukoliko povišene temeprature ne prelaze 38,5 stepeni mogu i da sačekaju 24 sata ako se dete dobro oseća i jede aktivno. Međutim, ako dete otežano diše ili je neobičajeno mirno, javlja se neobičajeni kašalj i stanje svesti mu je pomućeno, doktorka savjetuju da se odmah upute ljekaru. Ona se zatim osvrnula i na odrasle koje prati povišena temepratura.
 
"Oni bi trebalo da sačekaju i 48 sati da vide kakvo im je opšte stanje. Ako su to neki napadi kašlja i izraziti, praćeni bolovima u grudima i lošim opštim stanjem, zacenjivanjem i eventulnim gubitkom daha, izrazitom malaksalašću, ako povraćaju - moraju da se jave ranije svom izabranom ljekaru. Mogu da koriste preparate za snižavanje temperature. Treba da uzimaju dosta tečnosti, čajeva i miruju", savjetovala je doktorka.
 
Kada je reč o velikom kašlju, istakla je da je u pitanju bakterijsko obolenje, ali je izuzetno kontagiozno (zarazno).
 
"Neko svojim kašljanjem i sekretom, ako briše nos i ne opere ruke posle toga, ta bakterija može i nekoliko sati da ostane na površinama, na kvakama. Veliki kašalj ima dosta kod odraslih izrazite simptome. To je izraziti kašalj koji dovovi do gubitka vazduha, zacjenjivanja i povrćanja", objasnila je.
 
Šta je prevencija?
"Prevencija je prije svega higijena. Pranje ruku. Ako kašljete, kijate, koristite maramice, ako nemate stavite ruku na usta. Uzimanje voća, dosta tečnosti, zdrava I pravilna ishrana", savjetovala je za kraj.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )