Ilegalni migranti od početka godine zadaju glavobolje domaćim službama, jer enormno raste broj državljana ratom zahvaćenih zemalja i drugih zemalja koji preko BiH pokušavaju da se domognu Evropske unije.
Iako dominiraju migranti iz područja zahvaćenih sukobima, među otkrivenima su i oni koji su u potrazi za boljim životom krenuli i sa ostrva u Indijskom okeanu i sa Himalaja.
Podaci Granične policije BiH o otkrivenim pokušajima ilegalnog prelaska granice, zaključno za 22. novembrom, pokazuju da su od početka godine uhvaćena 522 državljanina zemalja visokog migracijskog rizika, što predstavlja povećanje od čak 275 procenata u odnosu na isti period prošle godine kada je otkrivena 191 osoba.
Najveći broj otkrivenih ilegalnih migranata su državljani Avganistana, Pakistana, Alžira, Turske, Sirije, Libije i osoba s područja samoproglašenog Kosova. Pred granicu BiH došli su i migranti sa Komorskih ostrva na jugoistoku Afrike i Nepala - države u planinskom vijencu Himalaji.
Četiri petine migranata otkriveno je prilikom pokušaja ilegalnog ulaska u BiH iz Srbije i Crne Gore. Najviše migranata evidentirano je na području Bijeljine, Višegrada, Gacka, Bileće i Trebinja, a bilo ih je na području Zvornika, Foče i Čajniča. Ostali su zaustavljeni u pokušaju ilegalnog izlaska iz BiH u pravcu Hrvatske.
Ilegalni migranti granicu su pokušavali preći najčešće pješke izvan graničnih prelaza, nešto rjeđe čamcima preko Drine, a evidentirani su i slučajevi kada su otkriveni u tovarnom prostoru teretnih vozila na graničnim prelazima Rača i Deleuša.
- Zbog registrovanja većeg broja slučajeva korišćenja tovarnog prostora teretnih vozila za krijumčarenje migranata, Granična policija BiH uvela je privremenu mjeru pojačane kontrole i obaveznog pregleda svih teretnih vozila koja u BiH ulaze iz Srbije i Crne Gore - kazala je portparolka Granične policije Sanela Dujković.
Ilegalni prelasci su posljednjih mjeseci intenzivirani iz Crne Gore u kojoj se, prema informacijama Granične policije BiH, nalazi značajan broj tražilaca azila iz zemalja visokog migracionog rizika. Riječ je o osobama koje u Crnu Goru dolaze iz pravca Albanije, a teritoriju BiH pokušavaju da koriste kao tranzitno područje za odlazak u zemlje EU.
- Pokušaji ilegalnog izlaska ka Hrvatskoj najčešće su na području pograničnih opština Unsko-sanskog kantona i na području Čapljine, Ljubuškog i Bosanskog Grahova - rekla je Dujkovićeva.
Projektom zaprečavanja lokacija pogodnih za ilegalni prelazak kopnene granice vozilima između BiH i Hrvatske još 2008. godine je presječeno 68 od 118 identifikovanih lokacija. Na granici sa Srbijom još se radi na zaprečavanju, a prije dvije godine je identifikovano 13 lokacija koje treba da budu zapriječene. Na granici sa Crnom Gorom evidentirane su 44 lokacije pogodne za ilegalne prelaske koje su i zapriječene. Zaprečavanje se obavlja kamenim blokovima ili rampama, a ta mjesta redovno nadziru službenici Granične policije BiH i ministarstava unutrašnjih poslova susjednih zemalja.
Krijumčarenje teško 5.000 evra
Granična policija BiH realizovala je ove godine dvije velike međunarodne operativne akcije protiv krijumčarenja ljudi. Riječ je o akcijama „Dardaneli“ i „Bosfor“ u kojima su identifikovane organizovane kriminalne grupe čiji su članovi učestvovali u vrbovanju i krijumčarenju. Utvrđeno je da su ilegalni migranti za put, koji je trajao i do deset dana, plaćali od 3.000 do 5.000 evra.