Graničari, vojnici i policajci napuštaju službe: Odlazak u inostranstvo zahvatio i institucije BiH
Izvor: srpskainfo
×
0
Podijeli
FOTO: dnevno.ba
Prema podacima iz Granične policije BiH, samo u prošloj godini rješenja o prestanku radnog odnosa uručena su za 66 službenika
Među 484.000 građana koji su, prema podacima Unije za održivi povratak, od 2013. do kraja prošle godine napustili BiH nalaze se i stotine državnih službenika, policajaca, vojnika, pa čak i sudija i tužilaca. Odlazak se odvija i u drugom pravcu, jer zbog lošeg materijalnog položaja u državnim mnogi prelaze u entitetske institucije, čime se odvija tiho kadrovsko urušavanje BiH.
Prema podacima iz Granične policije (GP) BiH, samo u prošloj godini rješenja o prestanku radnog odnosa uručena su za 66 službenika, među kojima je i dio onih koji su nezadovoljni uslovima rada i platom zaleđenom na nivou od prije 13 godina.
– Prema važećoj sistematizaciji, nedostaje nam 468 policijskih službenika za obavljanje aktivnosti u nadzoru državne granice. GPBiH posljednjih godina djeluje u izuzetno složenim uslovima u pogledu nedostatka kadrova i materijalno-tehničkih sredstava – kazala nam je Franka Vican, portparol GPBiH.
Agenciju za istrage i zaštitu BiH (SIPA) od 2019. do danas napustilo je 28 osoba – 17 policijskih, šest državnih službenika i pet zaposlenika. U istom periodu iz Tužilaštva BiH je otišlo sedam, a iz Suda BiH devet zaposlenika. Na lični zahtjev, radni odnos u VSTV-u u posljednje četiri godine prekinut je za 34 zaposlenika.
– Nisu u pitanju više ekonomski razlozi, već ukupna situacija u BiH, od sigurnosne do političke. Stalno dovođenje u pitanje opstanka države, pa i ovi posljednji pokušaji prenosa nadležnosti – kaže za „Avaz“ Halil Lagumdžija, predsjednik VSTV-a.
Stotine zaposlenika državnih institucija u proteklih pet godina napuštaju posao, ali zvanične podatke Samostalni sindikat državnih službenika i namještenika ne može dobiti jer ih ministarstva ignorišu. Predsjednik Sindikata Salih Karčić ukazuje i na trend odlaska kadrova iz državnih u entitetske institucije, kantone ili opštine, jer su plate više za 25 do 35 posto.
– To je projekt urušavanja državnih institucija, to se svjesno, planski i dugoročno radi. Zbog divljanja cijena posljednjih šest mjeseci vanredni prihodi od indirektnih poreza su 565 miliona KM. Sve te pare su prebačene entitetima, a država nije dobila ni marke. Osnovna plaća u RS je 650, u FBiH 565, a na državnom nivou već 13 godina 475 KM. To je projekt, a meni najviše zamjeraju što na prvo mjesto stavljam DF, SDA, pa SNSD i HDZ. To je koalicija koja ga realizira. Jedni se, navodno, bore za državu, dok je drugi ruše, a u stvari su svi zajedno – ističe Karčić.
Poslanik Parlamenta BiH Zlatko Miletić kaže da plaća od oko 860 KM za vojnika ili državnog policajca nije dovoljna za život.
– Nisu im povećali naknade za prevoz, topli obrok, pa veliki dio njih odlazi u inostranstvo s kvalifikacijama s kojima može raditi u zaštitarskim firmama. Karakteristično je da puno njih ide i u privatne firme na Bliskom istoku, gdje rade za različite američke kompanije, nakon što je značajan dio vojnih operacija preuzeo privatni sektor – kaže Miletić, piše Dnevni Avaz.