FOTO: null

Primenom najsavremenije laserske tehnike u džungli Kambodže otkriveno je nekoliko velikih gradova pod zemljom, tvrde arheolozi, a neki od njih čak smatraju da će to promeniti celokupnu istoriju jugoistočne Azije.

Prema rečima australijskog naučnika dr Dejmijena Evansa, koji je ispred francuskog Instituta za Daleki Istok, rukovodio istraživanjima, jedan grad se nalazi na visoravni Pnom Kulen i udaljen oko 30 kilometara od čuvenog kompleksa hramova Angkor Vat.

Grad je navodno veliki kao sadašnja prestonica Kambodže Pnom Pen, koji ima 1,5 miliona stanovnika. Prvi ostaci grada po imenu Mahendraparvata otkriveni su još 2012., ali je on, pokazuje nova studija, mnogo veći nego što se pretpostavljalo.

Gradove pod zemljom u tropskoj kišnoj šumi, Evans i njegov tim, otkrili su iz vazduha primenom sofisticirane tehnike "lidar" (Light detection and ranging, tj. svetlosna detekcija i klasifikacija). Laserski zraci se iz helikoptera usmeravaju na zemlju kako bi otkrili skrivene strukture.

Sveobuhvatan rezime rezultata istraživanja biće objavljen u ponedeljak u stručnom časopisu "Journal of Archaelogical Science", a kako je preneo britanski "Gardijan", naučnici imaju dokaze o nizu gradova strarih između 900 i 1.400 godina.

Oni ističu da otkriće navodi na zaključak da je civilizacija Kmera na vrhuncu moći u 12. veku bila najveće carstvo na svetu.

Australijski stručnjak za Kambodžu Dejvid Čendler izjavio je za "Gardijan" da će istorija morati "nanovo da se napiše".

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )