FOTO: nezavisne.com

Građanima u BiH se već 11 godina obračunava puna cijena ličnih karata, iako one ne sadrže sve ono što su u stvari platili.

Ovaj podatak objavio je Almir Badnjević, direktor Agencije za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA), te pojasnio da je riječ o besplatnom elektronskom potpisu, koji još nije zaživio na ličnim kartama.

"Nezavisne novine" su juče pokušale u IDDEEA provjeriti koliko je, od 2013. do ove godine, građanima izdato ličnih karata, ali odgovor nismo dobili.

Ipak, prema podacima sa sajta IDDEEA, trenutno imamo 3.049.128 važećih ličnih karata, pa se lako dođe do zaključka da je riječ o ogromnoj svoti koja je građanima naplaćena bez osnova.

Badnjević je naveo da je , "najblaže rečeno - skandalozno" to što Savjet ministara BiH nije usvojio odluku (sedam glasova "za", dva "protiv") da građani BiH na ličnoj karti imaju besplatan elektronski potpis.

"Naime, ovo je propisano Zakonom o ličnoj karti građana BiH još 2013. godine. Umjesto da su tada, 2013. godine, prvo usvojili sve potrebne odluke, pa tek onda ugovarali poslove izrade lične karte sa čipom i pripadajućim sertifikatima, oni su odlučili da godinama obračunavaju punu cijenu lične karte građanima BiH, iako ona nije sadržavala sve ono što su građani u stvari platili. Dakle, građani BiH već 11 godina plaćaju nešto što ne dobijaju", naveo je direktor IDDEEA.

U prethodnih godinu dana, tvrdi dalje Badnjević, pokušavali su da se ova odluka usvoji.

"Prikupili smo sva pozitivna mišljenja ministarstava, međutim Vijeće ministara je na kraju donijelo konačnu odluku i nije usvojilo ovu odluku. Na osnovu ovog zaključka Vijeća ministara uputili smo inicijativu resornom Ministarstvu civilnih poslova BiH, da se promijeni Pravilnik o ličnoj karti te smanji cijena lične karte građanima BiH", tvrdi Badnjević.

Kako je dodao, da ne bude nejasnoća, građani BiH imaju svoj besplatan udaljeni elektronski potpis putem IDDEEA BiH.

"Pretpostavili smo kakav će ovaj ishod biti, pa nismo htjeli čekati samo na ovu opciju. Dovoljno se čekalo od 2006. godine. Više od milion dokumenta u BiH je potpisano kvalifikovanim elektronskim potpisom. Dobit će građani BiH svoj elektronski potpis i kroz digital wallet polovinom naredne godine", najavio je Badnjević na društvenim mrežama.

Međutim, kako je dodao, građani BiH su od 2013. godine morali imati elektronski potpis i na ovaj način, kroz ličnu kartu.

"Nažalost, ni nakon 11 godina im nije dozvoljeno, iako je moralo biti", naglasio je Badnjević.

Admir Arnautović, predsjednik Udruženja kluba potrošača srednje Bosne Travnik, kaže da je strašna činjenica da građani lične karte plaćaju više nego što bi trebalo. On vjeruje da ovakvih slučajeva ima još.

"Kad uzmemo u obzir sve što se dešava, vjerujem da je to samo jedan od primjera, i kad bi se malo više zagrebalo, došli bismo do puno sličnih podataka. A istovremeno, nema primjera da su građani nešto manje platili nego što je trebalo", rekao je Arnautović za "Nezavisne novine".

 

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )