FOTO: Glas Srpske

Zmije su u posljednjih nekoliko dana sve češće nerado viđeni “gosti” kako u blizini šetališta pokraj rijeke Vrbas tako i na gradilištima, ali i na mnogim drugim lokacijama što je uznemirilo brojne sugrađane.

Tako su društvene mreže preplavljene fotografijama, ali i komentarima zabrinutih građana koji upozoravaju da se zmije mogu uočiti na mjestima gdje ih do sada nije bilo. Jedna Banjalučanka tvrdi da je njen pas uginuo nakon što ga je ugrizla zmija nadomak centra grada.
 
Uplašeni građani bliski susret sa ovim gmizavcima prijavljuju i nadležnima, a kako su nam potvrdili iz “Eko-bela” građani ih svakodnevno zovu i govore da su uočili zmije.
 
- “Eko-bel” će ove godine raditi na suzbijanju zmija koje su zbog preuranjenih toplih dana izašle iz hibernacije - rekao je ovo za “Glas Srpske” direktor ovog preduzeća Vladimir Šušnjar.
 
Prema njegovim riječima, početkom naredne sedmice počinju preventivno suzbijanje ovih gmizavaca.
 
- Sve ostale aktivnosti intervencija radiće se po pozivu ukoliko pripadaju gradu. To se odnosi na javne ustanove, škole, vrtiće te sve zelene površine gdje boravi veoma mnogo ljudi - pojasnio je Šušnjar.
 
Dodao je da u ovo doba godine zmije presvlače kožu, zbog čega izlaze na površinu tako da u narednih od 15 do 20 dana očekuju da se broj prijava poveća.
 
- Banjaluka u 99 odsto slučajeva ima neotrovne zmije. U posljednjih 25 godina pratimo situaciju te smo par puta uočili šarku ili poskoka u nekim prigradskim naseljima ili park šumama. Na sreću, to je vrlo rijetko, uglavnom se radi o smuku - objasnio je Šušnjar i dodao da u odnosu na prošlu godinu za isti period ima više prijava.
 
Iz Doma zdravlja Banjaluka pojasnili su kako reagovati ukoliko dođe do ujeda zmije te kako pružiti prvu pomoć, ali i da raspolažu sa dovoljnom količinom ampula seruma antiviperinum protiv ujeda zmija.
 
- Prilikom pružanja prve pomoći ujedeni ekstremitet, najčešće mjesto ujeda, se mora imobilisati. Takođe, potrebno je skinuti nakit kako otok ne bi doveo do dodatnih komplikacija - rekli su iz Doma zdravlja i naveli da se potom pacijent, što prije, mora transportovati u najbližu zdravstvenu ustanovu.
 
Kako su pojasnili, stepen hitnoće kod ujeda zmije zavisi od mnogo aspekata.
 
- Mjesto ujeda zmije, da li je to krvni sud ili neki drugi dio, reakcije organizma kod ujedene osobe, vrsta zmije i količine ubrizganog otrova i slično - naveli su iz ove zdravstvene institucije.
 
Podsjetimo, neuobičajeno toplo vrijeme izmamilo je sredinom februara zmije koje su izašle iz svojih skrovišta, a jedna je viđena na Banj brdu i to ni manje ni više nego poskok.
 
Tokom šetnje u rekreativnoj zoni jedan sugrađanin je “okom kamere” uhvatio neobičnog “prolaznika”, a fotografiju ovog nimalo omiljenog gmizavca objavio je na društvenim mrežama.
 
Poskok
 
Član društva za istraživanje i zaštitu biodiverziteta Jovica Sjeničić rekao je za “Glas Srpske” da na području Banjaluke ima šest vrsta zmija koje se najčešće pojavljuju.
 
- Otrovnica koja se najčešće viđa je poskok, dok šarku i bosanskog šargana na području Banjaluke i okoline teško možemo uočiti - pojasnio je Sjeničić.
 
Istakao je da su najvažnije karakteristike za prepoznavanje poskoka to što je kraći od ostalih zmija, ima deblje tijelo, trokutastu glavu, cik-cak prugu duž tijela i rog na vrhu nosa.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )