Nakon samoubistva mladića Mladena Dulića (22) iz Laktaša, koji je, kako se pretpostavlja sebi život oduzeo zbog internet nasilja, javnost traži da se u BiH donese “Mladenov zakon”.
Na Fejsbuku je formirana grupa “Svi za Mladenov zakon”, sa željom da se kroz diskusiju, predloge i inicijative definiše tzv. Mladenov zakon, kojim bi se usvojio zakon protiv diskriminacije, vrijeđanja i nasilja preko društvenih mreža i to na nivou BiH, piše Srpskainfo.
Osnivači očekuju da se grupi prije svega pridruže pravnici, pravni eksperti iz oblasti krivičnog prava, sociolozi, psihijatri i psihoterapeuti kako bi što bolje pomogli u razumijevanju problema sajberbulinga i doprinjeli da se napravi tekst zakona. Molba je upućena i svima koji mogu pomoći da se inicijativa tzv. Mladenovog zakona proslijedi u Parlamentarnu skupštinu BiH, Dom naroda i Predstavnički dom Parlamenta BiH.
- Cilj grupe je poslati predlog teksta zakona i pružiti podršku žrtvama nasilja uzrokovano objavama preko društvenih mreža, te podršku porodicama žrtava sajberbulinga - poručio je administrator.
Pozvali su sve koji mogu pomoći da se napiše tekst zakona da se jave.
Podsjetimo, mladić iz Laktaša počinio je samoubistvo proteklog petka, nakon što je snimljen i ismijan na razgovoru za posao, a potom je taj snimak dijeljen na društvenim mrežama gdje se verbalno iživljavanje nastavilo.
Prije nego što je počinio samoubistvo u petak, mladić je prijavio policiji u Laktašima sporni snimak koji je objavljen dan ranije na društvenoj mreži TikTok.
Mladenova porodica najavila je da će podnijeti tužbe protiv radnika benzinske pumpe, koji je mladića snimao, a prijatelji su rekli da će se boriti svim pravnim sredstvima da se zakoni izmijene i pooštre kazne za nasilje na internetu.
Zbog objave snimka saslušani su radnici benzinske pumpe Veljko Trišić i Dražen Kudra iz Laktaša.
Oni se terete za krivično djelo neovlašteno fotografisanje za koje je zaprijećena kazna do godine dana zatvora, odnosno novčana.
Tužilaštvo i policija
Ministar unutrašnjih poslova RS Dragan Lukač izjavio je da policija nije imala mogućnost za postupanje u ovom slučaju jer se Okružno javno tužilaštvo Banjaluka izjasnilo da u tom slučaju nema elemenata krivičnog djela.
Ubrzo su se oglasili i iz Tužilaštva sa tvrdnjom kako im je prezentovano da je riječ o šali, međutim čim je tužilac pregledala snimak na društvenoj mreži, istog momenta je naložila da se djelo kvalifikuje kao krivično djelo neovlašteno fotografisanje i da osobe koje su načinile i distribuirale snimak uhapse.