FOTO: capital.ba

Više od 2.500 građana Republike Srpske prijavilo se na konkurs za dodjelu bespovratnih finansijskih sredstava Evropske unije za sprovođenje mjera energetske efikasnosti u stambenim objektima, a novca će biti dovoljno za nešto više od polovine prijavljenih.

Fond za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost raspisao je polovinom decembra prošle godine konkurs za dodjelu sredstava iz budžetske podrške Evropske unije za provođenje mjera energetske efikasnosti u stambenim objektima i mikro, malim i srednjim preduzećima koji je polovinom ovog mjeseca obustavljen jer broj pristiglih prijava značajno nadmašuje iznos koji je na raspolaganju.
 
Građani su novac mogli da dobiju za zamjenu stolarije, postavljanje fasade, zamjenu sistema grijanja energetski efikasnim sistemima ili ugradnju solarnih panela za proizvodnju električne energije za sopstvene potrebe.
 
Za učešće su morali priložiti tri posljednja računa za električnu energiju, na kojima mora postojati određen nivo potrošnje, kao i predračun radova na osnovu kojeg se traži određen iznos novca.
 
Vlasnici stambenih objekata za ove namjene mogli su dobiti maksimalno 5.000 maraka, odnosno 50 odsto od ukupnih troškova. Preostalih 50 odsto moraju sami finansirati.
 
Pored građana, za podršku za sprovođenje mjera energetske efikasnosti mogla su da konkurišu i mala, mikro i srednja preduzeća, a budžet za njih je bio 2,29 miliona KM.
 
Direktor Fonda za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Srđan Todorović kaže za CAPITAL da se radi o pomoći Evropske unije za BiH i da je ovo komponenta koja je išla direktno prema građanima Republike Srpske za mjere energetske efikasnosti u njihovim objektima.
 
„Bilo je veliko interesovanje. Zaprimili smo više od 2.500 prijava građana za ova sredstva i onda smo donijeli odluku o zaustavljanju konkursa s obzirom na to da broj prijava daleko premašuje iznos kojim raspolažemo. Novac se odobravao po principu da oni koji su se prvi prijavljivali imaju prioritet. Komisija i dalje obrađuje prijave, a procjenjujemo da ćemo u narednih desetak dana završiti taj proces i definisati koliko je građana uspjelo da uđe u taj opseg sredstava“, rekao je Todorović.
 
Kazao je da je i na konkurs za mikro, mala i srednja preduzeća stiglo blizu 100 prijava i da su i tu iz istog razloga zaustavili konkurs, odnosno zbog toga što taj broj prijava prevazilazi obim sredstava koja imaju na raspolaganju.
 
„Procjena je da će za stambeno zbrinjavane biti odobreno blizu 1.300 zahtjeva, dok će za mala, srednja i mikro preduzeća biti finansirano oko 40 zahtjeva“, rekao je on.
 
Za fizička lica na raspolaganju je bilo blizu šest miliona KM, a za mala, srednja i mikro preduzeća 2,29 miliona KM.
 
„Ukupna sredstva trebalo bi da iznose oko 12 miliona KM jer ima još jedan nedostajući dio koji je trebao da bude raspoređen tokom ovog poziva za mala, srednja i mikro preduzeća i očekujemo da će taj iznos u ovoj godini biti dodatno na raspolaganju“, pojasnio je Todorović
 
Nastavak projekta
 
Srđan Todorović je izrazio nadu da će biti prostora za razgovor sa Evropskom komisijom i drugim donatorima kako bi se obezbijedila dodatna sredstva.
 
Kazao je da je i Fond spreman da se dio njihovih sredstava preusmjeri na zahtjeve građana za mjere energetske efikasnosti kako bi se ovaj poziv nastavio s obzirom na veliko interesovanje građana.
 
„Nadamo se da ćemo u tome uspjeti. Fond nema dovoljno sredstava da može sam to da podnese, ali smo spremni da se dio naših sredstava preusmjeri za te namjene. Zaista je bilo veliko interesovanje građana i mislim da će tek nakon ovog poziva ono biti još i veće“, kazao je Todorović i dodao da ovim pozivom nisu bile obuhvaćene zajednice etažnih vlasnika i da bi se trebalo razmišljati o pronalasku modela finansiranja i tih objekata.
 
Rekao je da je rok za završetak tih projekata šest mjeseci od potpisivanja ugovora.
 
„Mi planiramo za desetak dana završiti kompletan posao oko pregleda prijava građana i nakon toga ćemo potpisivati ugovore. Građani su u obavezi da sprovedu mjere na svojim objektima kako su to naveli u prijavama, nakon čega će stručna lica UNDP izaći na teren kako bi utvrdili da su mjere na objektima sprovedene. Nakon što od njih dobijemo izvještaj da su mjere sprovedene mi ćemo uplatiti građanima novac na račun“, istakao je Todorović.
 
Banjalučanka koja se prijavila na ovaj konkurs kaže za CAPITAL da je novac planirala da uloži u postavljanje fasade na kuću.
 
„Kuća u kojoj živim sa suprugom i dvoje djece je starija i dotrajala i krenuli smo u njeno renoviranje. Uspjeli smo da zamijenimo stolariju i krov, a sada smo konkurisali za ovu pomoć kako bismo uradili i fasadu. Nema sumnje da bi nam to bila velika pomoć s obzirom na iznos koji je za fasadu potreban izdvojiti“, kaže naša sagovornica.
 
Ističe da je potrebnu dokumentaciju relativno brzo prikupila te da je, između ostalog, bilo potrebno da priloži tri zadnja računa za struju, posjedovni list kao i predračun za planirane radove.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )