Uprkos krizi, građani Bosne i Hercegovine tokom protekle godine karticama su "ispeglali" preko 18 milijardi maraka, a samo su zbog plaćanja na internetu sa svojih računa skinuli 815.495.300 KM.
Pokazuju ovo podaci Centralne banke Bosne i Hercegovine, a u poređenju s ranijim godinama, u konstantnom je rastu vrijednost kartičnih transakcija, a tako i promet karticama na internetu.
Tako su lani građani s kartica potrošili 18.425.493.564 KM, što je u odnosu na samo godinu ranije više za 2.228.570.238 KM.
Kada se posmatra samo plaćanje na internetu, prošle godine su građani više trošili kupujući u inostranstvu, nego u zemlji.
"Procenat realizovanog prometa karticama na internetu u zemlji iznosio je 36 odsto, a u inostranstvu 64 odsto od ukupnog prometa karticama na internetu", navodi se u izvještaju Centralne banke BiH.
Za razliku od lani, kada je putem interneta potrošeno 815.495.300 KM, godinu ranije su građani "ispeglali" na internetu 651.723.614 KM.
"Ukupan broj aktivnih kartica na kraju 2024. godine iznosio je 2.585.419, za razliku od 2023. godine, kada ih je bilo 2.454.350", navode iz Centralne banke BiH.
Za Admira Arnautovića, predsjednika Udruženja kluba potrošača srednje Bosne Travnik, ovo su definitivno pokazatelji promjene kupovnih navika kod potrošača.
Kako ističe u razgovoru za "Nezavisne novine", polako, ali sigurno vrijeme keša ostaje za nama, a elektronski novac, odnosno, krtice, kao sredstvo plaćanja preuzimaju naš svakodnevni život.
"I ne samo kad je u pitanju onlajn kupovina, nego bukvalno svi segmenti plaćanja, od računa za komunalne usluge, pa da plaćanja na pijacama ili u frizerskim salonima. Vjerujem da ćemo u doglednoj budućnosti svi početi slijediti primjer Švedske, gdje se manje od osam odsto svih transakcija obavlja u kešu i koja ozbiljno razmatra potpuno ukidanje fizičkih novčanica i kovanica i time prelazak na potpuno elektronsko plaćanje", kaže Arnautović.
Sve češće kupovine putem interneta, prema riječima Arnautovića, ne čude, jer se potrošači polako oslobađaju straha od internet prevara.
"Postoji sve manja mogućnost prevara bilo da se radi o zakonskom okviru, bilo o tome da banke uvode nove bankarske proizvode s ciljem zaštite potrošača prilikom onlajn transakcija", navodi on dodajući da ipak i dalje postoje određene opasnosti, te savjetuje da kupci treba da budu oprezni prilikom internet kupovine.
"U BiH i dalje postoji problem nepostojanja Zakona o elektronskoj trgovini, koji bi, nadamo se, barem prema najavama nadležnih ministarstva, trebalo uskoro da ugleda svijetlo dana, što bi uveliko uredilo i potrošačima dalo dodatno povjerenjeu ovu brzo rastuću granu trgovine", objašnjava Arnautović za "Nezavisne novine".
Raste broj onlajn kupovina, prema njegovim riječima, doprinio je tome i "Temu".
Takođe, Arnautović kaže da kupci sve više postaju svjesni prednosti onlajn trgovina.
"Neke od njih su niže prodajne cijene zbog nižih troškova distribucija i osoblja, otvorenost trgovina 24/7, širi asortiman robe i usluga, brža i jeftinija dostava, lakša razmjena iskustava kupaca koji su ranije kupili isti ili sličan proizvod", kaže Arnautović.