Prema anketi koju je Udruženje ,,Pozitivne vrijednosti,, provelo u više gradova u BiH, u okviru projekta ,,Čitaj, gledaj, reaguj,, 80,5 odsto anketiranih građana smatra da bi tužilaštva u BiH trebala otvarati istrage na osnovu medijskih sadržaja koji gov
- Tom anketom željeli smo saznati šta građani misle o radu i reakciji tužilaštava kad su u pitanju medijski sadržaji koji ukazuju na zloupotrebu položaja, korupciju, nezakonite radnje pojedinaca ili grupa iz političkog i javnog života u BiH, ali i pokazati i ukazati na to kakve posljedice nereagiranje nadležnih institucija izaziva - navode iz Udruženja.
Jedna od tih posljedica je i pitanje povjerenja u medije i tužioce. Tako se 76,8 odsto ispitanika izjasnilo da nema povjerenja u pravosudne institucije u BiH, a u medije 54,9 odsto.
Povjerenje medijima ukazalo je 31 odsto ispitanika, a samo 14,5 odsto pravosudnim institucijama.
Na pitanje kome bi radije prijavili neki kriminal za koji bi saznali, 51 odsto ispitanika se opredijelilo za medije, a 35,5 odsto za tužilaštva i policiju.
U okviru tog projekta Udruženje "Pozitivne vrijednosti" kreiralo je, i na ulicama gradova u BiH, dijelilo brošuru "Čitaj, gledaj, reaguj" u kojoj su izvodi iz kodeksa tužilaca i novinara, novinari i tužioci - jedni o drugima, osnovni pojmovi vezani za rad pravosuđa, ali i adrese institucija kojima građani mogu da se obrate ukoliko smatraju da mediji ili pravosuđe krše neka od njihovih prava.