FOTO: null

Grad Bijeljina pomaže nevladinim organizacijama, javnim i privatnim preduzećima da apliciraju za grantove Evropske unije.

Iako su oni dostupni svima, u praksi se pokazalo da se oni ne koriste dovoljno, zbog čega je gradska uprava Bijeljine formirala Odjeljenje za lokalni i ekonomski razvoj i evropske integracije.

Putem ovog odjeljenja šalju se pozivi o fondovima, odnosno grantovima, ali i pomaže u slanju aplikacija. Za sada, grantove EU, najviše su iskoritile nevladine organizacije.

Bijeljinska Koalicija „Kolosi“ je organizacija, koja okuplja 13 udruženja sa invaliditetom i formirana je grantovima EU.

Zahvaljujući obukama i aktivnostima koje su radili po evropskim principima uspjeli su da realizuju projekte vrijednosti do 100.000 KM.

- Nadamo se da bi novac mogli da usmjerimo na zapošljavanje osoba s invaliditetom, njihovoj obuci i prekvalifikaciji. Cilj nam je da što više naših članova obučimo da koriste i informacione tehnologije, jer putem društvenih mreža mogu lakše dobijati informacije i prosto pratiti stanje u ovoj oblasti – kaže Milorad Jović, predsednik Koalicije „Kolosi“.

Sa druge strane, interesovanje privatnih preduzeća za grantove EU je malo. Izgradnju Fabrike stočne hrane preduzeća „Rakić komerc” iz Bijeljine, koje se bavi proizvodnjom konzumnih jaja, podržali su EU i Razvojni program Ujedinjenih nacija u sklopu projekta lokalni i integrisan razvoj.

Ekonomista u  ovom preduzeću Dragana Ristić kaže da su ispunili potrebne uslove te da su imali građevinsku dozvolu i sve plaćene obaveze prema Poreskoj upravi i Upravi za indirektno oporezivanje.

- Zaposlićemo 16 radnika do kraja ove godine. To je naš doprinos razvoju lokalne zajednice. UNDP će pratiti ovaj naš projekat u naredne tri godine - rekla je Ristićeva.

U gradskoj upravi objašanjavaju da kada grad Bijeljina, odnosno javna uprava, aplicira za neki projekat uvijek se traži sufinansiranje koje iznosi od 20 do 50 odsto vrijednosti tog projekta.

- To je veoma povoljno, jer se dobije novac koja se ne moraju vraćati.  Prednost je što se na ovaj način može aplicirati za više projekata – pojašnjava Ankica Todorović, šefica Odjeljenja za lokalni razvoj i evropske integracije.

Podsjeća da ovo odjeljenje trenutno provodi sedam, dok su tri završena projekta.

Osposobljavanje ljudi

Pozitivan primjer je Slovenija, koja je u 2016. godini povukla 100 odsto novca od Evropske unije.

Zbog toga su  formirani i timovi, koji će osposobiti ljude da mogu kvalitetno aplicirati na projekte kako zbog neznanja BiH, odnosno RS ne bi izgubila bespovratan novac.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )