FOTO: null

Semberiju su u maju 2014. godine pogodile poplave nezabilježene u dosadašnjoj istoriji. Vodena stihija je nanijela ogromnu štetu na privatnoj i javnoj imovini, čiji iznos je procijenjen na preko 390 miliona konvertibilnih maraka, ili oko deset godišnjih b

Vodostaj rijeke Save u Rači dostigao je istorijski maksimum od 950 centimetara, a Savski nasip je probijen na pet mjesta. Poplavljeno je bilo 30.500 hektara zemljišta , odnosno, oko 40 odsto teritorije Grada, evakuisano je 10.000 stanovnika, od kojih je 1.500 bilo smješteno u kolektivne centre, ali, srećom, nije bilo ljudskih žrtava ni epidemija, uprkos toplom vremenu. Vanredno stanje je proglašeno 14. maja i trajalo je sve do 14. jula.

Povodom treće godišnjice ove katastrofe, gradonačelnik Bijeljine Mićo Mićić osvrnuo se na aktivnosti na otklanjanju šteta, odnosno, sprečavanju novih poplava.

-  Uz ogromnu pomoć naroda Semberije, kao i drugih opština i gradova u Republici Srpskoj i Federaciji BiH, struktura Civilne zaštite, specijalizovanih timova iz BiH, ali i Italije, Turske, Slovenije i Velike Britanije, humanitarnih organizacija, bratskih gradova i drugih humanih ljudi, uspjeli smo da se u tim danima izborimo protiv stihije. U vremenu poslije povlačenja vode, sanirali smo najveći dio oštećene i uništene imovine. Najznačajnija pomoć je obezbijeđena putem vaučera. Od izuzetne važnosti bila je pomoć i donatora iz zemlje i inostranstva – Evropske Unije, UNDP-a, nevladinih organizacija. Zahvaljujući donatorima, obnovljena je 871 kuća, od kojih je samo u Balatunu novi krov nad glavom dobilo dvadeset porodica. Ukupno je izgrađeno preko 30 stambenih objekata, a iz temelja je potrebno izgraditi još 41 kuću – najavio je gradonačelnik Mićić.

Značajna je bila i donatorska pomoć u vidu plastenika, vještačkog đubriva, sjemenskog materijala i drugog materijala u vrijednosti od preko 1,5 miliona KM...

U cilju zaštite od poplava, odmah nakon poplava popravljen je Savski nasip i proširen od starog do novog graničnog prelaza u Rači. 

- Izrađeni su projekti regulacije korita rijeke Janje i kanala Dašnica, a u 2016. i do kraja 2017. godine biće izdvojeno oko 1,1 milion konvertibilnih maraka za eksproprijaciju zemljišta na trasi regulacije kanala i izgradnje nasipa. Preko Ambasade Turske je obezbijeđena donacija od četiri miliona KM za regulaciju korita rijeke Janje. Pored ovog, slijedi uređenje kanala u Modranu i Glogovcu, kao Majevičkog obodnog kanala – najavio je gradonačelnik Mićić.

Mićić je istakao da je najvažnija izgradnja Drinskog nasipa na koji se čeka decenijama.

-  Kredit svjetske banke je dobijen, projekat je napravljen, trenutno se radi na eksproprijaciji zemljišta. Pored više od milion KM za eksproprijaciju zemljišta obezbijeđenih na nivou Grada, milion KM je dobijen od Fonda solidarnosti, ali da bi se prvi dio nasipa realizovao nedostaje još milion KM - upozorio je gradonačelnik Mićić.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )