Kišno i hladno proljeće, a potom i olujno nevrijeme koje je u dva navrata zahvatilo Semberiju, nanijeli su ogromne štete u voćnjacima. Na području bijeljinske regije pod jabukom su 44 hektara, kruškom 40 hektara, a šljivom blizu 1.100 hektara.
Procjenjuje se da će prinosi, u zavisnosti od lokaliteta, biti umanjeni od 20 do 90 odsto. Biljne bolesti i insekti uzeli su danak pa je ugrožen i kvalitet voća. Značajan dio roda završiće u industrijskim pogonima za proizvodnju pekmeza i sokova ili kao sirovina za voćne rakije.
Nadležni upozoravaju da je rješenje, pored agrotehničkih mjera i postavljanja protivgradnih mreža, osiguranje voćarske proizvodnje.
Na plantaži Rade Njegića u semberskom selu Dvorovi 19.000 sadnica jabuke zasađeno je na osam hektara, uglavnom sorte ajdared, koja je na tržištu i najtraženija. Prinos je smanjen za 35 odsto, pa se nada da će ubrati od 350 do 400 tona jabuke.
„Sve agrotehničke mjere smo preduzeli, ali se šteta nije mogla spriječiti. Problem nam je i niska cijena jabuke koja se nije mijenjala više od deset godina i koja iznosi 25 centi po kilogramu. Zahvaljujući kvalitetu, ipak uspijemo da plasiramo većinu prinosa. Nekada smo jabuku slali u Rusiju, a sada uglavnom prodajemo velikim marketima i domaćem i regionalnom tržištu. Imamo mehanizaciju, imamo hladnjače, pa nadamo se najboljem“, kaže za InfoBijeljina ovaj ugledni semberski voćar.
Rukovodilac bijeljinske Područne kancelarije Resora za pružanje stručnih usluga Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Zoran Maletić podsjeća da Vlada i resorno ministarstvo brojnim mjerama podržavaju voćarstvo u Srpskoj.
„Iz republičkog budžeta izdvajaju se premija za kilogram proizvedenog i predatog voća, kroz kapitalne investicije obezbjeđeno je 40 odsto povrata sredstava za nabavku mehanizacije i protivgradnih mreža. Najvažnija mjera je osiguranje proizvodnje gdje ministarstvo polisu sufinansira sa 50 odsto a pojedine lokalne zajednice, kao Grad Bijeljina, izdvajaju još 20 odsto. To bi trebalo da animira sve poljoprivrednike da osiguraju poljoprivrednu proizvodnju i zaštite se od elementarnih nepogoda“, kaže Maletić za InfoBijeljina.
Velike štete pretrpjeli su i proizvođači jagodičastog voća. Na području opština Srebrenica i Bratunac kao i mjesnoj zajednici Koraj kod Lopara pod malinama i jagodama je oko 400 hektara.
Voćari strahuju da neće pokriti uloženo, te sa zebnjom razmišljaju kako da započnu novi proizvodni ciklus.