Vršilac dužnosti direktora Agrarnog fonda Grada Bijeljina Slaviša Gligorević rekao je danas Srni da isplata zaostalih dugovanja semberskim poljoprivrednicima, ali i podsticaja za tekuću godinu, zavisi od toga kada će Fond na raspolaganju imati sredstva ko
"Agrarni fond nije povukao nijednu KM od predviđenih milion KM, što zavisi prije svega od gradonačelnika Bijeljine. Onda kad ih dobijemo i kada nam budu na raspolaganju, predviđeno je da se isplaćuju kvartalno, a pošto sredstava još nema, mi ćemo prvo izmiriti dugovanja iz 2015. godine, a onda dio zahtjeva iz 2016. godine", rekao je Gligorević.
On je podsjetio da Agrarni fond grada Bijeljina, na ime podsticaja, semberskim poljoprivrednicima iz prošle godine duguje 25.000 KM, a da je Pravilnik za dodjelu podsticajnih sredstava usvojen u aprilu.
Gligorević je istakao da je budžetom za podsticaj agraru ove godine predviđeno 1.100.000 KM, a dio tih sredstava namijenjen je Odjeljenju za privredu i poljoprivredu, a miliona KM Agrarnom fondu.
On je rekao da je Agrarni fond još u fazi prikupljanja zahtjeva i podataka za ovogodišnje podsticaje što bi moglo trajati i do pred kraj godine.
"Nismo još donosili odluke u vezi sa podsticajima, niti smo ih razmatrali, sve dok ne budemo imali kompletan uvid u dosadašnje stanje", kaže Gligorević.
On napominje da su jedna od najvećih stavki u Agarnom fondu zahtjevi za rurali razvoj, od realnih do pomalo nerealnih.
"Osnovna namjena Agrarnog fonda po meni je razvoj poljoprivrede i njeno unapređenje, što dosada nije bio slučaj, nego su svi pravilnici u prethodnom periodu bili više socijalnog karaktera, a ne razvojnog", rekao je Gligorević.
On smatra da poljoprivreda mora biti održiva, jer se samo na taj način nešto mora i može učiniti kako bi poljoprivrednik bio zadovoljan i ostao na selu.
"Milion KM, ipak, nije dovoljan za pomoć poljoprivredi da se bilo šta promijeni u tom smjeru. Ako se bude koristio na način kako je do sada tek onda poljoprivrednik neće osjetiti ništa od tih sredstava", ocijenio je Gligorević.
On je napomenuo da je trenutno najaktuelnije pitanje otkupa pšenice te kolika će biti otkupna cijena po kilogramu koju će Fond subvencionisati.
"Agrarni fond intenzivno radi na ovoj mjeri, vršili smo ispitivanja, računali i došli do toga da bi, relokacijom određenih sredstava, da poljoprivrednicima damo po tri feninga za kilogram otkupne pšenice. Naravno, to bi Skupština grada trebalo da usvoji", rekao je Gligorević.
Prema njegovim riječima, na ovaj način bi trebalo obezbijediti 500 do 600 hiljada KM, a to se može učiniti smanjenjem ili ukidanjem nekih stavki kao što je novac namijenjen za predizborne djelatnosti i svrhe.
"Želimo iz Agranog fonda što veći dio sredstava direktno ulagati u poljoprivredu", rekao je Gligorević koji je odnedavno na funkciji vršioca dužnosti Agrarnog fonda Bijeljina.