FOTO: InfoBijeljina

Tropska vrućina i izostanak padavina, zadali su glavobolju semberskim poljoprivrednicima. U atarima u kojima je nemoguće navodnjavanje, a zemljište lošijeg kvaliteta, rod kukuruza umanjen je i do 80 odsto, a štetu trpe i proizvođači duvana, povrtari i voćari.

Resorno ministarstvo prati stanje na terenu, podržavaju poljoprivrednike kako u nabavci sistema za navodnjavanje, tako i u osiguranju usjeva.

Hoće li ratari biti zadovoljni prinosima kukuruza, zavisiće od kvaliteta zemljišta, primjenjene agrotehnike i izbora hibrida. Na pojedinim parcelama usjevi su u relativno dobroj kondiciji, a na drugim neće biti upotrebljiv ni za silažu.

Mikica Novaković iz Velike Obarske svoje oranice navodnjava.

 
- Mora se ulagati u sisteme za navodnjavanje ako želimo da opstanemo. Klimatske promjene su evidentne, a suše iz godine u godinu sve izglednije. Navodnjavanje košta, ali se uloženo isplati jer očekujemo dobar rod i cijenu – kaže ovaj ratar za portal InfoBijeljina. 

Za razliku od žitarica, cijene povrća nisu zadovoljavajuće.

 
Lubenica se navodnjava svakodnevno po desetak sati jer zahtijeva ogromne količine vode, a trenutna cijena na veliko - 20 pfeniga po kilogramu ne pokriva uloženo. Zbog sve dužih toplotnih talasa štete trpe i proizvođači povrća u plastenicima i na otvorenom.

Otežano je usvajanje hraniva, a nedostatak kalcijuma ostavlja posljedice na paprici, paradajzu i lubenici. Osim dodavanja kalcijuma neophodno je redovno navodnjavanje.


Milorad Zarić iz Donjeg Crnjelova kaže da visoke temperature onemogućavaju vegetaciju pa su ugroženi krompir, kupus, paprika. 

- Osim sa sušom, borimo se i sa insektima. Godina nepovoljna pa eto – ističe ovaj povrtar. 


Kvalitet duvana, čija je berba u toku je dobar, ali rod daleko manji od očekivanog. Dugogodišnji proizvođač ove industrijske biljke Jovica Savić  očekuje prinos od 80 kilograma po dunumu umjesto 200 do 250 kilograma. Zabirnutost ne kriju ni voćari.

Darko Milošević iz Tutnjevca kaže da bi za sve biljne vrste bilo optimalno da padne svakih sedam dana bar po tridesetak litara kiše, što ovog ljeta nije slučaj.


Nadležni prate stanje na terenu i u skladu s tim će preduzeti mjere

Osim subvencionisanja sistema za navodnjavanje Ministarstvo poljoprivrede RS vraća 50 posto sredstava za osiguranje poljoprivredne proizvodnje, koje se itekako isplati u ovim godinama jer na taj način mogu da namire troškove koji im se neće isplatiti od same proizvodnje. 

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )