FOTO: InfoBijeljina.com

Vozači vozila sa bh. registarskom oznakom, prilikom ulaska i saobraćanja na teritoriji zemalja članica Sistema zelene karte, moraju imati valjanu međunarodnu ispravu o osiguranju od automobilske odgovornosti, za štete pričinjene trećima, koja važi u odnosnim zemljama.

U zavisnosti od režima na kojem se zasniva ugovorni odnos između Biroa zelene karte BiH i pojedinih nacionalnih biroa zemalja članica "Sistema zelene karte", kao valjana međunarodna isprava o osiguranju od automobilske odgovornosti za štete pričinjene trećima, priznaje se međunarodna karta za osiguranje automobila (International Motor Insurance Card) - zelena karta/IMIC (režim zelene karte) ili registarska tablica (režim MGA).

U režimu zelene karte,  ugovorni odnos između Biroa zelene karte BiH i nacionalnih biroa pojedinih zemalja članice "Sistema zelene karte" zasniva se na postojanju valjane zelene karte/IMIC.
Valjanu zelenu kartu/IMIC moraju posjedovati vozači vozila sa bh. registarskim tablicama prilikom ulaska i saobraćanja na teritoriji sljedećih zemalja „Sistema zelene karte“: Albanija, Azerbejdžan, Iran, Sjeverna Makedonija, Maroko, Moldavija, Tunis, Turska, te Ukrajina .

U režimu MGA,  ugovorni odnos između Biroa zelene karte BiH i nacionalnih biroa  pojedinih zemalja članica „Sistema zelene karte“ zasniva se na pretpostavljenom osiguravajućem pokriću, a kao valjana međunarodna isprava o osiguranju priznaje se registarska tablica.

Za vozila sa bh. registarskim oznakama, registarska tablica se priznaje kao valjana međunarodna isprava o osiguranju prilikom ulaska i saobraćanja u sljedećim državama članicama „Sistema zelene karte“ čiji biroi su potpisnici Multilateralnog sporazuma: Andora, Austrija, Belgija, Bugarska, Kipar, Češka, Njemačka, Danska, Španija, Estonija, Francuska, te Finska. 


Tu spadaju i Ujedinjeno Kraljevstvo*, Grčka, Mađarska, Hrvatska, Italija, Irska, Island, Luksemburg, Litvanija, Latvija i Malta. Na ovom spisku su i Norveška, Holandija, Portugal, Poljska, Rumunija, Švedska, Slovačka i  Slovenija.

Tu se još ubrajaju i Švajcarska, Srbija, Crna Gora, Lihtenštajn, Monako, San Marino i Vatikan.

"Nakon okončanog BREXIT-a (izlazak Velike Britanije iz Evropske Unije), za ulazak na teritoriju Velike Britanije zahtjeva se da strana vozila posjeduju dokument o osiguranju od automobilske odgovornosti na engleskom jeziku. Kako je zelena karta/IMIC dokument o osiguranju od automobilske odgovornosti štampan na engleskom jeziku, isti dokument će do daljnjeg biti potreban i za ulazak u Ujedinjeno kraljevstvo (UK) i teritorije pod njegovom nadležnošću (npr. Gibraltar)", pojašnjeno je za portal InfoBijeljina iz Biroa zelene karte BiH.

Vozila sa bh. registarskom oznakom koja nemaju valjanu međunarodnu ispravu o osiguranju, moraju prilikom ulaska u zemlje „Sistema zelene karte“ koje se nalaze u režimu zelene karte,  kupiti polisu “graničnog osiguranja” koja pokriva period boravka u posjećenoj zemlji. 


Ista obaveza postoji i kod ulaska u zemlje u režimu MGA za vozila sa bh. registarskom oznakom koja nisu valjano registrovana i osigurana, odnosno, ukoliko osiguranje istekne za vrijeme boravka u inostranstvu. 

"Ukoliko se to propusti učiniti, pored administrativnih sankcija, vozač neosiguranog vozila je obavezan u konačnici platiti štetu koju eventualno prouzrokuje upotrebom takvog vozila. Iz navedenog razloga, potrebno je da vozači prije polaska u inostranstvo provjere da li je vozilo uredno registrovano i osigurano, kao i da li boravak u inostranstvu pokriva  period važenja registracije /osiguranja", naglašavaju iz Biroa.

Nadalje, kako dodaju, prilikom zaključivanja polise obaveznog osiguranja osiguranici nemaju  saznanje da li i gdje će putovati u toku godine za koju su osiguralo svoje vozilo, odnosno prilikom kretanja npr. iz BiH u Grčku u kojoj se neće kontrolisati postojanje zelene/bijele karte ona će vam biti potrebna za Sjevernu Makedoniju.

"Pored navedenog, ističemo i sve pogodnosti zelene karte za slučaj saobraćajne nezgode u zemljama Evropske Unije. Naime, zelena/bijela karta je dokument iz kojeg policija i svi učesnici saobraćajne nezgode imaju podatke potrebne za rješavanje odštetnog zahtjeva, naročito zbog toga što je zelena/bijela karta unifircirani dokument i bez obzira na jezik na kojem je štampana,  lako se učitavaju svi potrebi podaci", navode iz Biroa zelene karte BiH za portal InfoBijeljina.
 
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )