Bijeljina još jednu zimu dočekuje kao jedan od najazagađenijih gradova u široj regiji zahvaljujući desetinama hiljada ložišta u domaćinstvima i gradskoj toplani na ugalj. Projekat gasifikacije je u potpunosti završen, gasovod je izgrađen i povezan, ali nedostaje novac i dobra volja čelnika grada da počne korišćenje gasa.
Zbog čega se u Bijeljini ne koristi gas iako je sve pripremljeno nije moguće saznati, jer gradonačelnik Ljubiša Petrović ne odgovara na naša novinarska pitanja. O temama koje interesuju javnost oglašava se samo putem društvenih mreža. U jednoj od posljednjih objava Petrović je rekao da to neće lako ići i tako demantovao sopstvene izjave iz jula 2021. godine, kada je direktoru Srbija gasa Dušanu Bajatoviću uručio građevinsku dozvolu i najavio prve priključke na gas za nekoliko mjeseci.
- Opredjeljenost na tom putu je da već do kraja jula tehnički tim Srbijagasa posjeti grad Bijeljinu i razmišljamo o samom aspektu gašenja javnog preduzeća Toplane, a da na način energetske osposobljenosti grada Bijeljine sagledamo sve mogućnosti - rekao je tada Ljubiša Petrović, gradonačelnik Bijeljine.
I zaista tehnički tim Srbijagasa, posjetio je Bijeljinu i sagledao stanje u Toplani, ali su dobru saradnju sa gradom potom zamijenile tužbe.
- Grad Bijeljina nije htio da uplati 700.000 maraka duga koji je imao prema Srbijagasu, da smo mi morali dvije godine da vodimo parnicu sa njim da bismo dobili taj novac. Na kraju smo taj dug naplatili sa kamatama i troškovima, to je izašlo skoro milion maraka - istakao je Miloš Stevanović, savjetnik direktora Srbijagasa.
U izgradnju gasovoda uloženo je oko 20 miliona evra, a još toliko je potrebno da bi se platili svi izvedeni radovi i licenca za prodaju gasa. Srbijagas očekuje da Vlada Srbije uplati blizu 19 miliona evra, a dodatnih 5 miliona evra moraće da izdvoji grad Bijeljina kako bi dokapitalizacijom ostali vlasnici 20 odsto kapitala. Novca za ove namjene nema, a već niz godina izostaje saradnja gradonačelnika i skupštine grada kada je u pitanju planiranje i trošenje budžeta.
- Gasifikacija je jedan u nizu projekata koji je ovu gradsku upravu zatekao skoro gotov 0.55//1.24 mislim da se jednostavno gradska uprava nije time bavila, a ne samo da se nije time bavila nego su jednostavno uspjeli ući u sudski spor sa Srbijagasom - rekao je Aleksandar Đurđević, predsjednik Skupštine grada.
Gradonačelnik Bijeljine navodi na društvenim mrežama da čeka saglasnost Vlade Srbije da kompaniji Srbija Gas doznači iz republičkog budžeta 19 miliona evra, a pravni tim Gradske uprave će tada provjeriti da li je grad dužan da plaća dokapitalizaciju.