Banjaluka - Finansijski problemi sa kojima se posljednjih mjeseci suočavaju Košarkaški klub Varda HE i sarajevska Bosna samo su novi primjeri lošeg stanja košarke u BiH.
Dok se u nekim sredinama klubovi pojavljuju kao pečurke poslije kiše, tako u nekadašnjim košarkaškim centrima opada interesovanje za jedan od najpopularnijih ekipnih sportova. Iako je ova pojava učestala širom Evrope i svijeta, prestanak rada i odlazak nekog kluba u istoriju na ovim prostorima predstavlja težak udarac za sredinu u kojoj je postojao.
Problem popularnih "studenata" nije od juče i dugovi ih pritišću godinama, a svi bivši rukovodioci uglas govore da oni nisu stvoreni u vrijeme njihovog boravka u klubu. Veliki problemi uzrokovali su gašenje KK Sloboda iz Tuzle 2011. godine. Od tada je na sceni OKK Sloboda koja nastupa u Ligi 10 BiH. Sličnu sudbinu podijelio je i KK Čelik iz Zenice, koji je prestao sa radom, dok se sada takmiči OKK Čelik kao novo pravno lice.
U Republici Srpskoj najpoznatiji primjer gašenja kluba je Borac Nektar, koji je pod imenom Banjalučka pivara nastupao do 2006. godine, da bi od tada na scenu stupio novi Borac. Nekoliko godina kasnije njegov status je zamrznut i sada je na sceni OKK Borac. Slavija iz Istočnog Sarajeva prestala je da postoji 2012. godine zbog nagomilanih dugova, a potom je osnovana Slavija 1996, koja sada nastupa u Prvoj ligi Republike Srpske. Sličnu sudbinu doživio je i Hercegovac iz Bileće, koji se od 2012. godine takmiči pod imenom Heo. Nakon gašenja Glasinca sa Sokoca, novi klub pod imenom KK Sokolac osnovan je 2014. godine.
Proslavljeni košarkaš banjalučkog Borca i dugogodišnji član uprava mnogih klubova Dragan Skaka Vuković smatra da se država ozbiljno mora pozabaviti ovim problemima.
- Mnogo je razloga što se dešavaju takve situacije i teško ih je sagledati sa sportskog aspekta, već je to problem pravne države i djeluje kao siva ekonomija. Nisam zagovornik ideje da se klubovi gase i odmah osnivaju novi, ali treba svaku situaciju posebno sagledati pa onda suditi - rekao je Vuković.
Problemi nastaju kada jedan klub nakon gašenja dobije nasljednika, jer to onda izaziva domino efekat.
- Kao društvo nismo se doveli do toga da se udaljimo od anomalije i ne treba čekati da se neko ugasi pa onda reagovati pošto je tada već kasno. Čak i u ovom ludom vremenu takve stvari su neprihvatljive - rekao je Vuković.
Srbija
Iako je zovu "zemlja košarke", Srbija ima dosta problema sa gašenjem klubova. Tako su u posljednjih 15 godina sa scene nestali Hemofarm, Beobanka, BFC Beočin, Borovica, Profikolor, Iva Zorka farma, Vojvodina 021 Srbijagas kao i Radnički iz Kragujevca.