FOTO: null

Na gasovodnu mrežu u Bijeljini prvi korisnici trebalo bi da budu priključeni početkom septembra.

Iz preduzeća “Bijeljina - gas”, koje je 80 odsto u vlasništvu novosadaskog gasnog ditributera, a 20 odsto u vlasništvu Grada Bijeljina, najavljuju da će privremenu građevinsku dozvolu za ovaj projekat dobiti do kraja ovog meseca, pa bi izgradnja magistralnog gasovoda Bijeljina - Šepak mogla da počne već iduće sedmice.

Direktor preduzeća „Novi Sad - Gas” i „Bijeljina - gas” Jovan Vujanović rekao je da je ovo preduzeće ranije izgradilo 320 kilometara sekundarne mreže kroz grad, pa će priključenjem na gasovod biti stvoreni svi uslovi za korišćenje ovog energenta.

- U dosadašnje radove uloženo je više od 20 miliona evra. Najveći deo posla je završen. Mreža je pod pritiskom i završetkom ovog gasovoda, dužine 20 kilometara, povezaćemo već izgrađenu mrežu u Bijeljini sa postojećim gasovodom. Planirano je da nakon grada, gas dobiju i potrošači u prigradskim naseljima kao što su Janja, Crnjelovo, Glavičice, Batković i Suvo Polje - kaže Vujanović.

Dodaje da je preduzeće „Novi Sad - Gas” jedan od najvećih distributera gasa u Srbiji.

-Imamo oko 60.000 potrošača. Sigurni smo da će i potrošači u Semberiji biti zadovoljni – istakao je Vujanović.

Grad Bijeljina je ugovorom o partnerstvu preuzeo obavezu eksproprijacije zemljišta, za šta su obezbeđena sredstva i bankarska garancija od 400.000 maraka.

Gradonačelnik Bijeljine Mićo Mićić podseća da je već otkupljeno šest kilometara trase.

-Radove ćemo početi čim dobijemo potrebnu dokumentaciju od resornog ministarstva. Za šest meseci stići ćemo do Šepka, a završene su i obe merne stanice tako da će priključenje na mrežu ići brzo. Od distrubutera imamo čvrsto obećanje da će isporuke gasa biti redovne i kvalitetne - rekao je Mićić.

Ministar industrije, energetike i rudarstva RS Petar Đokić pojašnjava da je Vlada RS proglasila gasovod projektom od opšteg interesa i dala potrebne saglasnosti kao i koncesiju za korištenje. On je rekao da je jedan od uslova bio i da gasovod ima profil koji će omogućiti dalju distribuciju gasa severnim delom Srpske.

- Gasifikacija je potreba i mnogih drugih gradova u RS. Srpska je putem svoje gasne politike, kroz donošenje zakona o gasu i njegovim izmenama, potpuno spremna da nastavi gasifikaciju preko Bijeljine i drugih sredina poput Brčkog, Krajine i od Sarajeva do juga Republike - naglasio je Đokić.

Domaćinstva će priključenje na gasovodnu mrežu u Bijeljini plaćati oko 1.500 maraka u više mesečnih rata. Kubni metar gasa u Srbiji košta 38 dinara, odnosno oko 60 feninga, a iz „Bijeljina - gasa” najavljuju da bi gas toliko trebalo da košta i u Srpskoj, čime bi ovaj energent ostao i dalje najpovoljniji .

Boris Rodić iz Bijeljine smatra da je gas kao energent, u odnosu na struju , ugalj ili drva, veoma isplativ .

-Iskustva ljudi koji koriste gas su odlična. To je ekološki zdraviji, lakši i čistiji način grejanja. Gasifikacija pravi potez lokalne uprave - istakao je ovaj Semberac.

Vrednost projekta 30 miliona evra

Kako se procenjuje celi projekat gasifikacije koštaće 30 miliona evra. Podsećamo da je Skupština grada Bijeljine 2009. godine osnovala preduzeće „Bijeljina - gas“, koje će raditi distribuciju gasa i održavati postrojenja.

Radovi su počeli iste godine ali su obustavljeni, dok su nastavljeni 2013. godine izgradnjom magistralnog voda visokog pritiska, od Gornjeg Šepka do Bijeljine, u dužini od oko 24 kilometra u šta je uloženo 6,7 miliona evra.

Ugovor o dodeli koncesije za projektovanje, izgradnju i korištenje distributivnog gasnog sistema na 30 godina potpisan je 2011. godine sa Ministarstvom industrije, energetike i rudarstva RS.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )