FOTO: null

Priliv sredstava iz preduzeća i javnih ustanova u FZO RS prošle godine smanjen za 3,4 odsto. Najveće probleme zadaje rad na crno, kao i prijavljivanje radnika na minimalac

Najveći dužnik Fonda zdravstvenog osiguranja FZO Republike Srpske je, bez konkurencije, Univerzitetsko klinički centar Republike Srpske od kojeg Fond potražuje cijelih 28.776.632 KM! Na drugom mjestu su Železnice Republike Srpske (10.292.492,93 KM), a na trećem Bolnica Istočno Sarajevo (9.075.369,28).

Od poslodavaca Fond Srpske, zaključno sa 31. decembrom 2016. godine ukupno potražuje čak 279.695.819,33 konvertibilnih maraka! Zato nedavna uplata Fonda na račun teško oboljele trogodišnje Sofije Mićević od 200.000 KM nije mogla da bude veća, jer je ova ustanova u vrlo nezavidnoj situaciji.

Najveće probleme Fondu zadaje rad na crno, kao i prijavljivanje radnika na minimalac!

- Svjesni smo da je to nedovoljno novca, jer su, nažalost, potrebe za skupim liječenjima u inostranstvu sve veće, ali i situacije kada se Fond isključivo finansira od uplate doprinosa za zdravstveno osiguranje koji se pri tome neredovno uplaćuje, nismo u mogućnosti da izdvojimo više sredstava. Za ovu godinu za liječenje u inostranstvu planirao je oko dva miliona KM - rekli su u Fondu.

Povećanje duga poslodavaca za doprinose za zdravstvo u 2016. godini u odnosu na 2015. godinu iznosi 9.272.143,26 KM ili 3,4 odsto.

- Prihodi od doprinosa za zaposlene čine gotovo 90 odsto ukupnih prihoda Fonda, što znači da zaposleni praktično finansiraju cjelokupni zdravstveni sistem. Pored neredovne uplate doprinosa, problem je i loša struktura osiguranika u kojoj zaposleni čine samo 35 odsto osiguranika. S druge strane, u strukturi osiguranika preovladavaju penzioneri i nezaposleni, koji čine više od 50 odsto osiguranika Fonda. Prihodi od penzionera učestvuju u poreskim prihodima Fonda sa manje od jedan odsto, a oni čine 36 odsto osiguranika - objasnili su za "Novosti" iz FZO.

Takođe, pored neredovne uplate doprinosa, zdravstvo ostaje uskraćeno za milionske iznose i zbog neprijavljivanja radnika na osiguranje, odnosno zbog rada na crno, kao i zbog prijavljivanja radnika na minimalne plate. Prema procjenama, samo zbog rada na crno gubi se oko 10 miliona KM mjesečno.

Predsednik Unije sindikata radnika u zdravstvu Miodrag Femić za "Novosti" kaže da je, da bi se FZO rasteretio dugovanja, neophodan novi zakon o zdravstvenoj zaštiti i potpuna rekonstrukcija sistema, jer se u ovom slučaju ne radi samo o novcu.

- Morate shvatiti da BiH i dalje nije u međunarodnom "Helt indeksu" i postavlja se pitanje zašto je to tako. U federaciji BiH već su počeli da rade na tome da preslože prioritete, i mislim da su na dobrom putu. Sada je red na Republiku Srpsku. Mi ispred unije ljekara već smo dali predlog resornom ministarstvu kako bi zdravstveni sistem mogao da funkcioniše bolje i pod kojim uslovima - rekao je Femić.

DVOSMJERNE OBAVEZE

IZ UKC RS su istakli da je tačno da imaju neizmirene obaveze prema FZO kao i Fondu PIO, Poreskoj upravi, bankama i dobavljačima, ali i da postoji i djelimična obaveza Fonda prema UKC RS za usluge u toku protekle godine.

- UKC će nastojati da svoje obaveze izmiri, ali uslov je i da Fond pokrije svoje prema UKC, kao i da obezbjedi više finansijskih sredstava, i uvede finansijsku disciplinu u svim segmentima društva - kažu za "Novosti" u UKC RS.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )