FOTO: null

Izrađene od parafina tehnikom iz 16. vijeka, ove prelijepe rukom izrađene svijeće Danijele Ostojić iz Bijeljine donose dah barokne estetike i kombinacije raznih modernih boja.

Prošle godine sam na internetu vidjela postupak rezbarenja svijeća, pa sam odlučila da pokušam, jer su mi izgledale veoma lijepo i neobično. Uspjela sam u tome, ali sam radila više za sebe. Međutim, kada smo muž i ja ostali bez posla, odlučila sam da se ovom hobiju posvetim malo više. Naišla sam na stvarno dobre komentare i to me još više podstaklo, kaže Danijela za portal InfoBijeljina.

Što se tiče postupka pravljenja svijeća, Danijela tvrdi da proces nije težak, ali da zahtijeva mnogo vremena, strpljenja i kreativnosti. 

Nakon odgledanog videa na internetu koji objašnjava postupak pravljenja ukrasnih svijeća Danijela se upustila u “kreativnu avanturu”. Jedini problem joj je, kako kaže, nabavka materijala (kalupi, originalne boje, alati za rezbarenje...) jer ih kod nas u BIH nema ili su veoma skupi. 

Prvi korak u izradi dekorativnih svijeća jeste izlivanje osnove u kalup, odnosno izlivanje svijeće u obliku šestokrake zvijezde. Koristi samo parafin i parafinske mirise. Treba joj 4-6 sati da se osuši, zavisno od temperature, ako je hladije brže se hladi. Parafin koji topi ne smije biti ni previše topao a ni previše hladan, a topi ga tako što posudu sa parafinom stavlja u posudu sa vodom, jer ne smije biti direktno na vatri.

Drugi korak je rezbarenje svijeće. U posudama sa istopljenim parafinom sipam željene boje i onda umačem svijeću u njih, odnosno stvaram nijanse. Nijanse se najbolje vide ako se koriste boje u što većem kontrastu. Posle svakog umakanja u jednu boju, svijeću potapam u hladnu vodu da bi malo ohladila parafin i da bi boje bile vidljivije. Postupak ponavljam više puta i to traje nekih 10-ak minuta.Pri tome mora se voditi računa o temperaturi obojenog parafina, jer ako je previše topao ne ostaje na svijeći, a ako je previše hladan stvrdnjava se, kaže Danijela.

Nakon nijansiranja svijeća je mekana i pogodna za rezbarenje. Skalpelom reže ivice i oblikuje po želji. Za rezbarenje ima vremena oko 15 minuta jer se svijeća stvrdnjava i teže se reže. Ovaj dio najviše zavisi od kreativnosti. Na kraju poravna dno svijeće. Radi većeg sjaja i postojanosti svijeću umače u akrilni lak.

Parafin nabavlja iz Banja Luke, a boje, gdje joj se ukaže povoljna prilika. Za tip svijeća koje ona izrađuje potrebne su posebne parafinske boje koje su postojanije, ali su veoma skupe i u okruženju ih ima samo u Hrvatskoj. Za sada nema mnogo boja koje koristi u radu, ali polako ulaže u posao, pa jednu po jednu kupuje. Pošto je ovo relativno nov i nesvakidašnji način izrade svijeća, Danijela još uvijek uči i usavršava tehnike. A svaka svijeća, pošto je ručno isklesana, samim tim je i unikatna.

Svijeće koje radi visoke su otprilike 22 cm, a teške od 800 gr do 1 kg, a radi i manje.Ukrašava ih raznim svjetlucavim cvjetićima, šljokicama, što zavisi od želje kupaca.

Ja sam skoro sve improvizovala ali zadovoljna sam, kaže Danijela čije dekoracije možete pogledati na izložbi članova Udruženja građana „Unikatne rukotvorine“, koja je u toku i traje sve do 15. januara 2016. na Gradskom trgu u Bijeljini.

Piše: Snežana Milošević


Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )