Sezona odbrane od grada u Srpskoj zvanično počinje u utorak, olujne oblake strijelci će pratiti sa više od 300 stanica, a zbog značajnog smanjenja štete na usjevima usljed ovakvog vida preventive i poljoprivrednici iz FBiH priželjkuju zaštitu iz naše Republike.
Zaštita od grada na sjeveru zemlje počela se primjenjivati davne 1971. godine. Ovu djelatnost pokrenuli su, u to vrijeme, nekadašnji giganti bivše Jugoslavije, Poljoprivredni industrijski kombinat "Mladen Stojanović" i "Plantaže" iz Gradiške. Borbu sa olujnim oblacima nakon građanskog rata preuzelo je preduzeće "Protivgradna preventiva Republike Srpske ", koje svake godine od 15. aprila do 15. oktobra danonoćno čuva usjeve i voćnjake od ćudljivog vremena.
Direktor "Protivgradne preventive Republike Srpske" Tihomir Dejanović za "Glas" kaže da spremno ulaze u sezonu te da će braniti više od 1,5 miliona hektara.
- Sistem zaštite obuhvata 47 lokalnih uprava, od čega 40 iz Srpske, šest iz FBiH te Brčko distrikt. Na branjenom području imamo raspoređene 153 klasične protivgradne stanice, sa strijelcima, 161 automatsku protivgradnu stanicu, te 115 prizemnih generatora srebro-jodida. Novina je da ove godine na samom početku sezone puštamo u rad novoizgrađene stanice na prostoru Teslića i Kotor Varoša. U planu je da do kraja maja uključimo i novoizgrađeni dio sistema u Podrinju - kazao je Dejanović.
Ističe da je na području FBiH primjetan rast interesovanja za usluge "Protivgradne preventive", jer se pokazalo da je šteta na branjenom području daleko manja nego na dijelovima gdje nema ovog vida zaštite.
- Naročito dobra saradnja je sa Tuzlanskim kantonom, gdje unazad nekoliko godina uključujemo lokalne uprave u naš sistem zaštite sa trendom da cijeli kanton bude pokriven protivgradnim lanserima i uvezan sa našim sistemom. Branimo šest lokalnih uprava i očekujemo da bude izgrađen sistem na području cjelokupnog Tuzlanskog kantona - rekao je Dejanović.
Za početak sezone obezbijeđena je 2.331 protivgradna raketa, a u planu je nabavka dodatnih 2.400 projektila.
- Posljednjih godina primjetan je trend povećanja broja dana sa gradonosnim oblacima nad branjenim prostorom, što je sigurno u vezi sa klimatskim promjenama, odnosno globalnim zagrijavanjem. Topliji dio godine odlikuje se sve češćim sušnim periodima, a padavine se javljaju u vrlo intenzivnim gradonosnim i olujnim procesima. Sve su rjeđe, narodski rečeno, duge i mirne "rodne" kiše. Vjerujem da će i ova godina imati sličan trend, jer su dugoročne prognoze nezahvalne i netačne - kazao je Dejanović.