Februar je vrijeme kada u voćnjaku predstoje značajni radovi, prvenstveno orezivanje voća, a neposredno pred bubrenje pupoljaka obavezan je tretman bakarnim preparatima.
Niske temperature išle su na ruku voćarima, jer su voćke u fazi mirovanja i nije krenula vegetacija, pa će biti zaštićene od mrazeva. Voćar Darko Milošević iz majevičkog sela Tutnjevac već je počeo rezidbu. Na pet hektara ima više od 8.000 stabala jabuke. Zbog hladnih perioda u proljeće koje smo imali prethodnih godina neophodan je, kaže, oprez.
- Radije ćemo uraditi i nešto naknadno nakon perioda cvjetanja, ako je potrebno uraditi dobru proredu, nego da u samoj rezidbi skinemo previše i onda da ostanemo bez roda. Uglavnom, u ovom periodu se rade najdeblje grane koje su nam preostale od prošle godine, ono što je polomljeno, vodopije, višak tog mladog prirasta iz prošle godine i blaga korekcija krune - kaže Milošević za portal InfoBijeljina.
Pravilno i redovno orezivanje jedan je od preduslova za dobar rod, međutim, sve je teže naći radnike za ovaj posao koji je "na cijeni" jer se dnevnice kreću od 100, 110 pa i do 200 maraka. Voćari se trude da povećaju prinos da bi proizvodnja bila isplativa, jer su troškovi sve veći. Gajba je sa 95 pfeninga poskupjela na marku i 60, dnevnice berača sa 50 na 80 maraka, ove godine će biti skuplje, a raste i cijena hemijskih sredstava za zaštitu.
- Nadamo se i mi boljoj cijeni voća. Marketi svakog vikenda imaju akcije i od nas traže nižu cijenu jabuke. Bukvalno smo prinuđeni da je damo jeftinije, od marku do marku i 40 pfeniga. Dok ima domaće robe ima i akcija, čim krene uvozna jabuka njoj se cijena ne spušta - ističe Milošević, koji očekuje normalnu godinu jer je zima bila mnogo bolja od prethodnih.
- Bila su dva hladna talasa, sad čekamo treći. Ne očekujemo da će krenuti rano vegetacija od čega najviše strahujemo – dodaje Milošević, napominjući da treba planirati nove tehnologije u skladu sa mogućnostima, biti inovativan da se poljoprivredna proizvodnja digne na veći nivo i ostvari veći prihod.
Orezivanje treba vršiti kada je temperatura iznad pet stepeni, a zaštita bakarnim preparatima obavlja se kada je suvo vrijeme i temperatura iznad deset stepeni. Ovim tretmanima smanjuje se brojnost prezimljujućih štetnih insekata, kao i potencijal bakterioznih i gljivičnih patogena, pojašnjavaju stručnjaci.
- Iz tog razloga se preporučuju plavo prskanje bakarnim preparatima, čist bakar, ali u proljeće je veoma važno da se uradi kombinacija bakra i mineralnih ulja ili neke gotove kombinacije. Ulje uništava mehanički insekte koji prezimljavaju u tim naborima pupoljaka, grana iz tog razloga je bitno da se radi što detaljnije, da se voće što bolje okupa da bi tečnost stigla do svih delova gde su skriveni insekti - ističe Gordana Gajić, inženjer poljoprivrede.
U zasadima breskve obavezna je zaštita od kovdržavosti lista, bolesti koja izaziva opadanje mladog lišća, iznuruje jako biljku i stvara ogromne probleme, a zasade lješnika u februaru potrebno je zaštititi od monilioze koja izaziva trulež ploda.
- U zasadima jabuke i kruške, a naročito dunje najizraženija je pojava bakterioze koja zahvata grane. Tamne, crne grane obavezno prilikom orezivanja treba ukloniti, po mogućnosti iznijeti iz voćnjaka sve te mumificirane plodove, oštećene grane obolele grane, čak i lišće izneti i zapaliti, jer je to kasnije izvor novog infekcionog potencijala – upozorava Gajićeva.
Trenutna situacija u voćnjacima mnogo je bolja nego prethodnih godina, kada je zbog dužeg perioda toplijih dana ranije kretala vegetacija. Ove zime bile su niže temperature, što bi bilo dobro i narednih dana da bi voćke što duže mirovale, jer u slučaju preranog buđenja pupoljaka i cvjetanja aprilski mrazevi mogu da nanesu štetu. Krečenjem stabala voćari mogu da spriječe zagrijavanje i odlože ranu vegetaciju.