Ministarstvo poljoprivrede RS u prošloj godini izdvojilo je oko pet miliona maraka za podsticaje svinjojgojcima u Srpskoj. Bez ove pomoći, ističu farmeri, proizvodnja tovnih svinja bi bila smanjena ili potpuno ugašena.
Semberac Goran Vasić bavi se svinjogojstvom skoro dvije decenije. Na farmi u Srednjoj Čađavici trenutno ima 1150 tovljenika.
Kaže, svaka godina je sve teža a prošla 2021., jedna od najtežih. Tvrdi da bi bez podrške Ministarstva poljoprivrede RS, ova proizvodnja ne bi opstala.
„Prate nas ogromni problemi. Niske cijene, nekontrolisan uvoz, nesiguran plasman, drastično poskupljenje stočne hrane, doveli su nas ispod svake linije isplativosti. U oboru imam više od 1.000 grla koja su spremna za prodaju ali kupaca nema. Naša, optimalna proizvođačka cijena, na ove cijene hrane i ostalih imputa koji su skuplji za 30 odsto je 2.70, 2.80 KM po kilogramu žive vage. Tada bismo bili bar na nuli. A daleko smo od te cijene“, kaže za InfoBijeljina Vasić.
Od nadležnih očekuje da zaštite farmere u Srpskoj.
„Jedino i dugotrajno rješenje, koje bi omogućilo ljudima da zadrže proizvodnju je uvođenje zaštitnih mjera. Ne dozvoliti da se uvozi ono što mi proizvodimo. Tako rade sve razvijene zemlje pa zašto ne bismo i mi. Ako se to ne učini, mnogi od nas će pozatvarati farme. Ne tražimo milostinju, samo da nam omoguće da radimo i živimo od svog rada“, dodaje Vasić.
Prema evidenciji Udruženja svinjogojaca, u RS je u 2021. godini proizvedeno oko 80.000 svinja.
Slobodan Petrić iz ovog udruženja podsjeća da je za velik broj tih svinja isplaćen vanredni podsticaj od 50 KM.
„Sada očekujemo isplatu redovnih podsticaja od 20 KM po grlu. Zahvaljujemo resornom ministarstvu koje je imalo sluha za naše probleme i nadamo se da ćemo njihovu podršku imati i ubuduće“, kaže Petrić za InfoBijeljina.