Na svaku izdvojenu marku iz budžeta za kulturu u Republiku Srpsku iz inostranstva je došlo šest maraka.
Tako je, na primer, za dve godine potrošeno 116.277 KM naspram inostranih 681.123 KM.
Ovu mogućnost umetnicima daju fondovi Evropske unije, od kojih se posebno izdvajaju “Kreativna Evropa”, fond namenjen podršci filmskog stvaralaštva „Euroimaž“, te program „Horizont 2020“ i program Evropske unije za istraživanje i inovacije.
Bosna i Hercegovina je 2014. potpisala sporazum o učešću u programu “Kreativna Evropa”, a ukupna vrednosti ovog fonda je 1,46 milijardi evra.
- Ministarstvo prosvete i kulture RS pokrenulo je proceduru formiranja Radne grupe za pripremu, osmišljavanje i izradu projekata sa kojima će se konkurisati na EU fondove tokom ove godine, i to sa fokusom na tri republičke ustanove kulture – rekli su u Ministarstvu.
Muzej savremene umetnosti RS je prethodne godine konkurisao sa dva projekta, i to u jednom kao partner, a u drugom kao nosilac projekta. Rezultati ove aplikacije se još čekaju. U programu su učestvovali i Narodna i univerzitetska biblioteka, te Dečje pozorište.
Umetnicima je na raspolaganju i „Euroimaž“, fond Saveta Evrope namenjen za podršku koprodukciji, distribuciji, prikazivanju i promociji evropskog filmskog stvaralaštva. Osnovan je 1989. godine i danas ima 37 zemalja članica.
BiH se učlanila u Fond 2005. godine, i od tada je u Fond uplaćeno nešto više od milion evra, a iz Fonda su podržani projekti sa učešćem iz BiH sa skoro sedam miliona evra.
- Republika Srpska od 2013. godine nije imala svog predstavnika u ovom fondu. Međutim, u novembru prošle godine Savet ministara BiH donelo je odluku o imenovanju tri predstavnika, među kojima je imenovana i Monika Ponjević, koju je predložilo Ministarstvo prosvete i kulture RS. Mandat će u naredne tri godine otvoriti priliku da se na godišnjim sastancima zastupaju interesi, kako projekata iz RS, tako i BiH – navode u Ministarstvu.
Najznačajniji iskorak u EU fondovima napravila je Narodna i univerzitetska biblioteka RS, koja je u saradnji sa Agencijom za saradnju, edukaciju i razvoj obezbedila sredstva EU za realizaciju projekta „Učenjem istorije do pomirenja“ u 2014. godini, prilikom obeležavanja 100 godina od Velikog rata.
- U ranijem periodu, u okviru programa Kultura 2007-2013, Narodna i univerzitetska biblioteka RS ostvarila je saradnju u okviru višegodišnjeg programa „Europeana“, kao suorganizator uspešno prošla selekciju i postala prvi korisnik grantova Evropske unije iz BiH – kažu u Ministarstvu.
Mreža filmskih stvaralaca
Bosna i Hercegovina je 2013. godine potpisala sporazum o pristupanju programu „Media“, nakon usaglašavanja domaćeg zakonodavstva sa evropskim u oblasti audiovizuelne delatnosti.
Na ovaj način filmski stvaraoci u RS i BiH su i zvanično postali deo šire mreže evropskih filmskih stvaralaca, čime je ostvaren i lakši pristup tržištima izvan granica BiH.
Baza podataka
Umetnici iz BiH, posebno iz RS, nisu dovoljno koristili mogućnosti inostranih fondova. Iz toga razloga osnovan je “Desk Kreativna Evropa BiH”, koji ima bazu podataka sa oko 700 kulturnih organizacija i institucija na prostoru BiH.
Cilj Deska je da aplikante usmeri kako da uspešno ispune komplikovane tehničke i administrative zahteve i bolje shvate kriterijume stručnih komisija.
Istovremeno, umetnici u Federaciji BiH, povukli su daleko više novca, pogotovo za filmsku industriju.
Neiskustvo
Šef „Media Deska“ Zoran Galić ranije je izjavio da su na Info danima, kojima je bio cilj upoznavanje aplikanata sa mogućnostima fondova, bila iznenađujuće velika zainteresovanost kulturnih radnika.
Uočeni su i problemi koji su ranije bili prepreke za apliciranje za međunarodne fondove i povlačenje novca iz njih, a uglavnom se radi o neiskustvu u pisanju projekata, te jezičkoj barijeri.