Evo zašto žene UZIMAJU PREZIME MUŽA na vjenčanju, ne igra ulogu samo tradicija
Izvor: srpskainfo.com
×
1
Podijeli
FOTO: srpskainfo.com
Uzimanje muževog prezimena nakon vjenčanja tradicija je koje se pridržavaju skoro sve žene. Čini se da taj običaj poštujemo od patrijarhalnih vremena, ali u stvari postoji više razloga da uzmemo muževo prezime nego što mislimo.
Da li će promijeniti prezime prilikom braka privatna je stvar svake žene. Pa ipak je vrlo zanimljivo zašto ova tradicija još uvijek cvjeta u eri rodne ravnopravnosti?
Ranije se vjerovalo da je nevjesta dužna da preuzme muževljevo prezime, budući da je prešla u njegovu porodicu. Razvojem feminističkog pokreta, žene širom sveta počele su napuštati ovaj poredak stvari. Uzimanje prezimena supružnika znači da se slažete da je on glava porodice. Samo moderna porodica nije nužno radnik i žena domaćica. Moglo bi biti i obrnuto. Šta je onda značenje promjene prezimena?
Održavanje patrijarhalnih tradicija
Ponekad se žene drže tradicije jer je to zgodno. Na primjer, ne biramo djevojačko prezime, ali može se ispostaviti da je prezime supruga mnogo euforičnije. Pored toga, naučnici su otkrili da promjenu imena nevjesta podstiče njihov pogled na svijet. Prvo, uvjereni su da bi muškarac trebalo da predloži brak. Drugo, ovo stvara osjećaj „idealne porodice“. Jedno prezime ujedinjuje supružnike i njihovu djecu u posebnu integralnu cjelinu društva.
Romansa
Mnoge žene smatraju romantičnim što će imati isto prezime sa supružnikom, zatim će imati djecu i, naravno, naslijediti prezime svog oca. Muškarcima je posebno drago što supruga pristaje da preuzme njegovo ime. Mnogi muževi su veoma uvređeni ako nevjesta želi da ostavi prezime. Zbog toga mogu nastati sukobi sa porodicom supružnika.
Ali postoje i parovi u kojima žene glatko odbijaju da promjene prezime. Tada ljubavni mladoženja pristaju na dvostruko prezime, a ponekad i sami uzimaju prezime supruge. Neobično, ali vrlo romantično.
Skladno postojanje u društvu
Način na koji se društvo odnosi na vaše izbore i ponašanje ostavlja pečat na naše raspoloženje i osjećaj sebe. Zavisnost od tuđeg mišljenja damama ne ostavlja izbor. Neki slijede tradiciju, jer je drugima lakše da supružnike sa istim prezimenom doživljavaju kao jednu cjelinu. Situacija se pogoršava kada dijete odraste u porodici i ne razumije zašto se mama i tata imaju različita prezimena, piše Krstarica.
Uglavnom žene odbijaju da promijene prezimena kada se vjenčaju u srednjim godinama: „Nezgodno je prepravljati sve dokumente za imovinu, ne treba menjati samo pasoš“, a druge argumente ove vrste možete čuti i od žena koje zastupaju ovaj stav . Pitanje promjene prezimena počelo je da se postavlja sve češće.