Nova runda pregovora o prilagođavanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) između BiH i Evropske unije završena je juče u Briselu bez pomaka i uz nove uslove EU.
Član pregovaračkog tima BiH iz RS Miljan Erbez izjavio je da je ponovio stav da bi ispunjavanjem zahtjeva koje traži Evropa poljoprivrednom sektoru u BiH bila načinjena ogromna šteta.
- Novi momenat u pregovorima na kojem EU već neko vrijeme insistira i što su njeni predstavnici ponovili jeste da bude uvedena retroaktivna primjena sporazuma od 1. jula 2013. godine, odnosno od ulaska Hrvatske u EU. To bi podrazumijevalo, na neki način, vraćanje svih carina koje su do sada naplaćene. Obično se to u trgovinskim sporazumima ne vraća direktno, nego se radi kompenzacija kroz uvoz nove robe, što je bilo neprihvatljivo za cijelu delegaciju BiH - rekao je Erbez.
Dodao je da su članovi delegacije iz institucija BiH prezentovali predstavnicima EU stavove koji su usvojeni 9. marta u Savjetu ministara BiH, a sa kojima Vlada RS nije bila saglasna.
- Te pozicije se odnose na zahtjev da bude usvojeno fazno prilagođavanje za dio proizvoda koji su najosjetljiviji. To je kratkoročno dobro, ali će dugoročno imati negativan uticaj na poljoprivrednu proizvodnju i prehrambenu industriju - smatra Erbez.
Evropska komisija je na sastanku prošlog mjeseca u Sarajevu zatražila od BiH da u potpunosti otvori svoje tržište za robu iz EU, a da zauzvrat ne dobije ništa.
Članovi pregovaračkog tima BiH traže posebne kvote za šećer, ribu, vino, voće i povrće. Stav je da, ako Evropska komisija traži da se u BiH izvozi sve što je Hrvatska izvozila od 2009. do 2012. godine i BiH može da traži pravo da sve što je izvozila u Hrvatsku u tom periodu ulazi bez carina na prostor EU. Zahtjevi BiH su neprihvatljivi Evropskoj komisiji.
Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Mirko Šarović kazao je da svi treba da podrže domaću proizvodnju i da će pregovarački tim imati još mnogo sesija.
- Tako i treba da bude dok ne bude postignut obostrano zadovoljavajući dogovor. Adaptacija SSP-a do sada nije potpisana zbog toga što to nisam dozvolio. Prvi put to kažem. Pregovaraćemo još, ali nemojte da se krijemo iza adaptacije SSP-a. Svako treba da da svoj doprinos, treba da vidimo da ljudima pomognemo kad mlijeko bude jeftinije 40 feninga - rekao je Šarović.
Pregovori o adaptaciji SSP-a počeli su na zahtjev Hrvatske koja insistira da bude uvažen princip tradicionalne trgovine, čime bi dobila povlastice koje je imala u trgovini sa BiH prije nego što je postala članica EU. U poslovnoj zajednici BiH, međutim, tvrde da bi to značilo omogućavanje bescarinskog izvoza ne samo Hrvatskoj nego i ostalim članicama EU, što bi uništilo domaću proizvodnju. Naredna runda pregovora zakazana je za kraj aprila.
Mlijeko
Inspekcijski tim Direkcije Evropske komisije za zdravlje i hranu, revizije i analize stigao je u BiH s ciljem provjere realizacije preporuka u vezi sa uslovima za izvoz mlijeka u EU dobijenih nakon revizije iz januara 2014. godine. Inspektori će boraviti u BiH do 25. marta, a uvodni sastanak imali su sa predstavnicima Kancelarije za veterinarstvo BiH. Izvoz mlijeka u EU odobren je 9. septembra prošle godine.
Mirko Šarović je kazao da su slaba tačka zakoni te da je odlučio da zakon o veterinarstvu, poljoprivredi i hrani pusti u proceduru.