FOTO: InfoBijeljina

U kompleksu manastira “Vasilija Ostroškog” u Bijeljini do kraja ove ili početkom iduće godine biće otvoren Muzej eparhije zvorničko-tuzlanske.

U protekle četiri godine završeni su izgradnja adekvatnog objekta i restauracija i konzervacija muzejskih eksponata.

U eparhijskom muzeju biće izložena bogata zbirka  najstarijih srpskih rukopisnih i štampanih knjiga, ikona, predmeta od tekstila i metala, koji su dragocjeno kulturno-istorijsko i duhovno naslijeđe Srpske pravoslavne crkve i srpskog naroda sa područja ove eparhije.
 
Eksponati su skupljani više od vijeka a sačuvani su uprkos brojnim ratovima i nedaćama kojima je bio izložen srpski narod sjeveroistočnog dijela BiH, od Tešnja i Dervente na zapadu pa do rijeke Drine na istoku.

 
„Oni su od neprocjenjivog značaja i potvrda trajanja kontinuiteta našeg postojanja, pismenosti, vjerovanja”, kaže za InfoBijeljina jerej Eparhije zvorničko - tuzlanske Nemanja Erak.  
 
On dodaje da mnogi eksponati nisu nastajali na ovom prostoru nego su donošeni i sa pokloničkih putovanja u druge dijelove svijeta a koje su sveštenici poklanjali svojim hramovima i manastirima. 
 
„Ponosni smo na rijetke i veoma dragocjene bogoslužbene knjige. Među njima su čuveni „Oktoih prvoglasnik“ iz 1494. godine, knjiga Jerolima Zagurovića, Kotoranina koji je bio u bliskim porodičnim vezama sa  Crnojevićima, rukopisna verzija “Oktoiha petoglasnika” iz petnaestog vijeka, Služevnik iz 1519. iz štamparije goraždanske u Sopotnici, ali i mnoge druge“, ističe Erak. 

 
U muzeju će biti izložen i dio arhovske građe eparhije, kaže i jerej SPC Branislav Nedić.  
 
„Sadrži sva dokumenta koja su vezana za život Srpske pravoslavne crkve na prostoru kanonske juridikcije eparhije zvorničko - tuzlanske. Među najznačajnim su fondovi crkvenih opština Puračić, Tuzla i Bijeljina, sinđelije koje su sveštenici dobijali prilikom rukopoloženja, a posebno dragocjene su tapije kao tapija Crkvene opštine Priboj pisane na arapskom jeziku. Pored pisane građe postoji i velika zbirka arhivskih fotografija”, kaže za InfoBijeljina jerej Nedić. 

 
Osnivanju muzeja u zvorničko-tuzlanskoj eparhiji  čiji će doprinos u očuvanju srpske kulturno-istorijske baštine biti ogroman, značajnu podršku dala je i Vlada Republike Srpske.
 
Iz Republičkog sekretarijata za vjere upozoravaju da je prema procjenama stručnjaka do sada sačuvano samo od šest do osam odsto sveukupnog blaga Srpske pravoslavne crkve.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )