U kompleksu manastira “Vasilija Ostroškog” u Bijeljini do kraja ove ili početkom iduće godine biće otvoren Muzej eparhije zvorničko-tuzlanske.
U protekle četiri godine završeni su izgradnja adekvatnog objekta i restauracija i konzervacija muzejskih eksponata.
U eparhijskom muzeju biće izložena bogata zbirka najstarijih srpskih rukopisnih i štampanih knjiga, ikona, predmeta od tekstila i metala, koji su dragocjeno kulturno-istorijsko i duhovno naslijeđe Srpske pravoslavne crkve i srpskog naroda sa područja ove eparhije.
Eksponati su skupljani više od vijeka a sačuvani su uprkos brojnim ratovima i nedaćama kojima je bio izložen srpski narod sjeveroistočnog dijela BiH, od Tešnja i Dervente na zapadu pa do rijeke Drine na istoku.
„Oni su od neprocjenjivog značaja i potvrda trajanja kontinuiteta našeg postojanja, pismenosti, vjerovanja”, kaže za InfoBijeljina jerej Eparhije zvorničko - tuzlanske Nemanja Erak.
On dodaje da mnogi eksponati nisu nastajali na ovom prostoru nego su donošeni i sa pokloničkih putovanja u druge dijelove svijeta a koje su sveštenici poklanjali svojim hramovima i manastirima.
„Ponosni smo na rijetke i veoma dragocjene bogoslužbene knjige. Među njima su čuveni „Oktoih prvoglasnik“ iz 1494. godine, knjiga Jerolima Zagurovića, Kotoranina koji je bio u bliskim porodičnim vezama sa Crnojevićima, rukopisna verzija “Oktoiha petoglasnika” iz petnaestog vijeka, Služevnik iz 1519. iz štamparije goraždanske u Sopotnici, ali i mnoge druge“, ističe Erak.
U muzeju će biti izložen i dio arhovske građe eparhije, kaže i jerej SPC Branislav Nedić.
„Sadrži sva dokumenta koja su vezana za život Srpske pravoslavne crkve na prostoru kanonske juridikcije eparhije zvorničko - tuzlanske. Među najznačajnim su fondovi crkvenih opština Puračić, Tuzla i Bijeljina, sinđelije koje su sveštenici dobijali prilikom rukopoloženja, a posebno dragocjene su tapije kao tapija Crkvene opštine Priboj pisane na arapskom jeziku. Pored pisane građe postoji i velika zbirka arhivskih fotografija”, kaže za InfoBijeljina jerej Nedić.
Osnivanju muzeja u zvorničko-tuzlanskoj eparhiji čiji će doprinos u očuvanju srpske kulturno-istorijske baštine biti ogroman, značajnu podršku dala je i Vlada Republike Srpske.
Iz Republičkog sekretarijata za vjere upozoravaju da je prema procjenama stručnjaka do sada sačuvano samo od šest do osam odsto sveukupnog blaga Srpske pravoslavne crkve.