FOTO: infobijeljina.com

Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda u Velikoj Obarskoj kod Bijeljine već godinu i po radi sa smanjenim kapacitetom, zbog čega trpe mještani. Strahuju od zaraze, a ljeti, kažu, ne mogu da dišu zbog smrada.

- Neprijatni mirisi se šire cijelim selom, a sve fekalije koje dolaze iz grada idu bez tretmana nesmetano u rijeku Savu. Možemo da imamo mnogo veći problem, jer te sve bakterije mogu da dospiju u pijaću vodu. Problema imaju i poljoprivrednici koji su prije mogli iz kanala da navodnjavaju usjeve. Sada je to nemoguće - kaže predsjednik MZ Velika Obarska Predrag Spasojević.

On napominje da nadležni moraju riješiti ovaj problem i utvriti ko je odgovoran za ovakvo stanje.

- Direktor Vodovoda je iz našeg sela, bio je i prošli, ali ništa nije preduzeto, zbog čega ne znam. Da li su oni tražili sredstva da se popravi, ili nisu, ne znamo. To neko treba da utvrdi, da se ne prebacuje odgovornost sa jednog na drugog - rekao je Spasojević za portal InfoBijeljina.

Iz preduzeća "Vodovod i kanalizacija" koje upravlja prečistačem odbacuju optužbe da nisu ništa uradili i da postrojenje nije u funkciji. Ove godine, kažu, u revitalizaciju su uložili 150.000 maraka i nema bojazni za zdravlje stanovništva.  

- Nije tačna informacija da je postrojenje bilo van funkcije i da nije radilo. Planiramo iduće godine da uložimo preko 200.000 KM da bi postrojenje osiguralo kvalitetnu odvodnju i tretman otpadnih voda - tvrde u ovom preduzeću.

Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda pušteno je  u rad  prije deset godina. U tada najmoderniju opremu uloženo je više od sedam miliona evra bez PDV-a. Međutim, zbog neodgovarajućeg održavanja i kvarova na opremi, postrojenje koje se sastoji od mehaničkog tretmana otpadne vode više od godinu dana ne radi punim kapacitetom, kaže i izvođač radova. Prečišćena voda se ispušta u Majevički kanal, a istaloženi mulj odvodi na dalju obradu.  

- Te, 2014. godine ili početkom 2015. kada je pušten u funkciju, bio je ovo daleko najbolji prečistač u BiH. Takav je bio unazad godinu, dvije dana. Urađen je kompletan primarni tretman i biološki tretman, te tretman mulja sa najboljom opremom koja postoji u svijetu. U zadnje vrijeme ja imam informacije da tretman nije kompletan, a onda sam dobio određena saznanja da se dio po dio od opreme kvari, a ne popravlja. Određeni procesi se ne vrše, vjerovatno da bise smanjili troškovi. Od fekalnih voda vi treba na kraju da dobijete čistu vodu koju ispuštate u influent i drugi proizvod. Nus proizvod je mulj, on je veliki potrošač struje i potrošač polielektrolita koji služi za dehidrataciju mulja – pojašnjava glavni izvođač i član Konzorcijuma za projektovanje i izvođenje radova na izradi postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda Dragan Sarić.

On napominje da prečistač mora redovno da se održava i da se vrše redovni servisi.

- Sam biološki proces je isključen jer troši mnogo struje. Činjenica je da je iz dana u dan sve gore, jer ako vi u bazenu držite vodu sirovu koja je puna mulja i drugih sastojaka onda se vremenom povećava talog i što više vremena prolazi sve je teže dovesti u funkciju, nego samu popravku izvršiti. Mislim da kvarovi nisu veliki i nerješivi, ali su potrebni volja i pare - napominje Sarić.

Za rad prečistača neophodna je vodna dozvola, a postojeća je istekla 16.decembra. Za njeno dobijanje neophodno je dovesti prečistač u funkcionalno stanje i ispraviti uočene nedostatke. Mještani se nadaju da će ovaj problem biti riješen na proljeće. Ukoliko bude neophodno, najavljuju, pomoć će tražiti i od nadležnih republičkih institucija.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )