FOTO: InfoBijeljina.com

Edicija “Atlas Eparhije zvorničko-tuzlanske sa demografskom analizom”, objavljena je nakon tri godine predanog i mukotrpnog rada.

Deset knjiga sadrži podatke o srpskom pravoslavnom življu nakon brojnih demografskih kretanja, monaštvu i sveštenstvu, hramovima, pravoslavnim grobljima, spomenicima, na području svih 9 arhijerejskih namjesništava i parohija koje pripadaju Eparhiji zvorničko-tuzlanskoj. 

Urednici i autori ove edicije imali su težak zadatak jer u crkvenoj i akademskoj zajednici do sada nije bilo prikaza i šematizama istog ili sličnog sadržaja. U ovom poslu su imali i nesebičnu pomoć stručnjaka iz demografije i kartografije, profesora Draška Marinkovića iz Banjaluke i kartografa Mladena Strugara iz Prnjavora.



Protonamjesnik Nemanja Erak iz Biblioteke eparhije zvorničko-tuzlanske kaže da je cilj ove edicije da prikaže realnu sliku o srpskom pravoslavnom stanovništvu, ne samo na području Republike Srpske nego i Federacije BiH. 

Edicija

- Tokom istraživanja došli smo do podatka da sada na  području naše eparhije imamo 90.410 pravoslavnih domova, a 269.259 aktivnih vjernika. Danas, najviše, 89 odsto Srba živi na prostoru RS, na području Brčko distrikta ih je oko  29.000, a na teritoriji Federacije BiH nepunih 9.000 ili samo 2,5 odsto od ukupnog broja. Prema zvaničnom državnom popisu iz 2013. godine, u ovim istim naseljima živjelo je  363.350 pravoslavnih vjernika što je za 25 odsto više nego danas – kaže sveštenik Erak za portal InfoBijeljina.

Ovi podaci upozoravaju da je neophodno preduzeti sve na zaustavljanju negativnog demografskog trenda, sprječiti  migracije i usvojiti dugoročne i sveobuhvatnije populacione mjere. 


“Atlas” daje i podatke o broju vjenčanja, krštenja, sahrana. Sadrži fotografije hramova u svim parohijama, imena sveštenika, a urađene su i karte sa najznačajnijim kulturno-istorijskim spomenicima, hramovima i grobljima. 

 

Edicija, koja će biti važan istorijski izvor ovog vremena i od ogromnog značaja za buduća pokoljenja, ima za cilj da upozori na negativne demografske procese i faktore, da afirmiše porodicu i porodične vrijednosti, brak, vaspitanje djece, međugeneracijsku solidarnost, ali i ukaže na važnost očuvanja nacionalnog i vjerskog identiteta srpskog pravoslavnog stanovništva.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )