Zbog vrlo visokih temperatura, berba i otkup duvana u Semberiji i Posavini, počeli su ranije u odnosu na prethodne decenije u kojima se ovaj posao obavljao krajem avgusta ili čak početkom septembra.
Duvan je u Semberiji zasađen na oko 200 hektara na parcelama na kojima nema mogućnosti navodnjavanja, pa će vrelo i sušno ljeto prepoloviti prinose.
Jovica Savić iz Ljeljenče duvan proizvodi više od tri decenije. Iako je svaka godina lošija od prethodne, izbora nema.
- Naša zemlja je lošijeg kvaliteta pa na njoj teže uspijevaju ratarske kulture i povrće. Uložili smo mnogo i u mehanizaciju i u sušare. A sad sve pogore. Kod mene će prinosi podbaciti od 60 do 70 odsto – kaže Savić za portal InfoBijeljina.
Duvanari se suočavaju sa brojnim problemima. Osim nepovoljnih klimatskih uslova, sve su veći troškovi proizvodnje koju ograničava i nedostatak radne snage. Dnevnice nikad veće i iznose od 70 do 100 maraka, ali radnike je teško naći. Na njivama su uglavnom stariji radnici. Posao je težak i rade od rane zore do podneva jer je tokom dana duvan nemoguće brati.
Organizator proizvodnje, preduzeće AD "Duvan", povećalo je ovogodišnji plan proizvodnje i otkupnu cijenu suvog lista za 33 odsto, što je bio podsticaj za 100 kooperanata da ne smanjuju površine pod ovom industrijskom biljkom. Očekivani rod suvog lista duvana u Semberiji je oko 150 kilograma po dunumu.
Tehnolog u proizvodnji u ‘’Duvan’’ a.d. Bijeljina Milenko Todorović pojašnjava da će uz povećanu otkupnu cijenu i veće podsticaje resornog ministarstva, za treću, najslabiju klasu duvana, proizvođači dobiti šest i po maraka, a oni koji su u sistemu PDV-a, marku više. Organizator proizvodnje Duvan a.d. dodatno podstiče one koji ostvare dobar prinos, iznad 150 kilograma po dunumu.
U ‘’Duvanu’’ su zadovoljni potražnjom na svjetskom tržištu. U posljednje tri godine izvezli su sav otkupljeni duvan, nadaju se da će tako biti i ove godine.