FOTO: pixabay

SARAJEVO - Sve je duži put do pregleda u Bosni i Hercegovini. Nekad i po godinu dana.

Čekaju svi, u prvom redu onkološki pacijenti. Ko ne može da čeka, plaća privatnim klinikama. Ukoliko ima novac, piše N1.

Kao da bitka sa opakom bolešću nije dovoljna, pa onkološki pacijenti u Federaciji Bosne i Hercegovine vode i druge borbe. Registar oboljelih ne postoji, lista lijekova nije revidirana šest godina, pretrage, uglavnom, obavljaju u privatnim klinikama.

"U ovom posljednjem ciklusu od kraja septembra mjeseca, ja sam nekoliko puta bila na radiologiji KCUS-a i nisam mogla dobiti termin ni za ultrazvuk ni za mamografiju, zato što prvo nije bilo teke, pa nije bilo termina, pa su onda rekli da će mi se oni javiti. Ja evo i dan danas čekam termine za preglede, a nalaze moram imati u prvoj sedmici marta kad mi je onkološka kontrola i terapija", kaže za N1 Eldina Zolj-Balenović.

Postoje dva izlaza, ili se čeka ili se plaćaju privatni pregledi. Liste čekanja noćna su mora i drugim korisnicima zdravstvenog osiguranja.

Stanje se ne poboljšava uprkos tome što se na račun Zavoda redovno uplaćuju doprinosi za obavezno zdravstveno osiguranje. Prošle godine 223 miliona maraka.

A podacima o ukupnim sredstvima raspolažu kantonalni zavodi. U fondu Republike Srpske, ukupni prihodi za prošlu godinu iznosili su 785 miliona KM. Preko 80% prihoda čine upravo doprinosi zaposlenih. I dok građani uplaćuju, u sistemu se ništa ne mijenja. I dalje su aktuelni problemi zdravstva koji otežavaju rad, zastarjela oprema i nedostatak kadra.

"Prema normativu mi sada treba da imamo 212 timova porodične medicine, mi imamo 170-185 timova. Veliki pritisak u pedijatrijskoj službi. Od 34 pedijatrijska tima koliko bi nam bilo potrebno, imamo 27", rekao je Arman Šarkić, portparol JU Domovi zdravlja Kantona Sarajevo.

Dugogodišnji problemi daleko su od rješavanja. A kako bolje uslove priželjkuju i ljekari i pacijenti, dok javni sektor slabi, privatni uveliko jača.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )