FOTO: null

BANJALUKA, Dugovanja poslodavaca prema Fondu zdravstvenog osiguranja (FZO) RS u posljednje četiri godine povećana su za čak 71 milion maraka, a samo u prošloj godini su porasla za više od devet miliona, tako da je ukupan dug na kraju 2016. dostigao gotovo

Podaci Fonda pokazuju da su najveći dužnici zdravstvene ustanove i javna preduzeća u Srpskoj.

Ubjedljivo najveći dužnik je Univerzitetski klinički centar RS sa 28,7 miliona KM, a slijede ga „Željeznice RS“, Bolnica Istočno Sarajevo te Bolnica Sv. Apostol Luka u Doboju.

Od ukupnog iznosa nenaplaćenih potraživanja po osnovu doprinosa čak 153 miliona KM čine potraživanja starija od 365 dana.

Zbog rada na crno Fond godišnje gubi 120 miliona KM prihoda

U Fondu ističu da im neredovna uplata doprinosa značajno otežava rad, posebno ako se ima u vidu činjenica da prihodi od doprinosa za zaposlene čine gotovo 90 odsto ukupnih prihoda Fonda.

„Zaposleni praktično finansiraju cjelokupan zdravstveni sistem. Pored neredovne uplate doprinosa problem predstavlja i loša struktura osiguranika u kojoj zaposleni čine samo 35 odsto osiguranika. S druge strane, u strukturi osiguranika preovladavaju penzioneri i nezaposleni, koji čine više od 50 odsto osiguranika Fonda. Primjera radi, prihodi od penzionera učestvuju u poreskim prihodima Fonda sa manje od jedan odsto, a oni čine 36 odsto osiguranika“, ističu u FZO.

U Fondu naglašavaju da pored neredovne uplate doprinosa, zdravstvo ostaje uskraćeno za milionske iznose i zbog neprijavljivanja radnika na osiguranje, odnosno zbog rada na crno, kao i zbog prijavljivanja radnika na minimalne plate. Prema procjenama, samo zbog rada na crno ”gubi” se oko 10 miliona KM mjesečno.

Kada su u pitanju obaveze Fonda prema poslodavcima, u FZO ističu da ih izmiruju u skladu sa ostvarenjem prihoda. Njihove obaveze prema poslodavcima lani su povećane za oko 1,5 miliona KM i na kraju prošle godine su iznosile 40,5 miliona KM.

FZO je u 2016. godini uplatio poslodavcima po osnovu refundacije bolovanja nešto manje od 10 miliona KM.

„Usljed ograničenih i nedovoljnih finansijskih sredstava primorani smo praviti prioritete, a u odnosu na refundacije bolovanja, prioritetnije je da se plati zdravstvena zaštita pacijenata, odnosno zdravstvene usluge, lijekovi i slično, jer od toga direktno zavisi zdravlje, pa i život pacijenata. To svakako ne znači da Fond neće izvršiti i svoje obaveze prema poslodavcima kada je riječ o refundaciji plata za vrijeme bolovanja“, kažu u Fondu.

Škrebić: Finansijska nedisciplina više se ne može tolerisati

Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Dragutin Škrebić kaže za CAPITAL da Fond njegovoj firmi nije isplatio dug za posljednje tri godine i da se takvoj praksi jednom mora stati u kraj.

„Finansijska nedisciplina se ne može više tolerisati. Država mora prvo od sebe krenuti i izmirivati svoje obaveze redovno, a zatim i ne praštati nikome ko ne izmiruje svoje obaveze. Ovako kako se sada radi kažnjavaju se oni koji legalno rade i redovno izmiruju svoje obaveze, a oni koji „muljaju“ i ne plaćaju i dalje normalno rade, stvaraju nelojalnu konkurenciju nama koji legalno radimo i koriste neke usluge koje ne plaćaju isto kao i mi koji ih plaćamo“, naglasio je Škrebić.

On je istakao da bi Fond trebalo da redovno refundira bolovanja onim poslodavcima koji redovno izmiruju svoje obaveze, a protiv onih koji ne plaćaju preduzeti određene mjere.

„Moramo negdje presjeći, jer ako ovako nastavimo nećemo daleko dogurati“, istakao je 

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )