FOTO: null

Internet stranica Službe za poslove sa strancima Bosne i Hecegovine bila je 16 dana pod kontrolom islamskih hakera, a da niko nije reagovao.

Izvori „EuroBlica“ iz informatičkog sektora kažu da su još 7. marta hakeri koji su se potpisali kao „Dark_Ghost“ i „MrMax“ blokirali pristup podacima. Zna se da su napadači povezani sa hakerskom grupom „Anonymous Ghost Arabs“ (AGA), političkim aktivistima sa Bliskog istoka čiji je cilj promocija islama i palestinske borbe za nezavisnost.

Stručnjaci tvrde da je Služba za poslove sa strancima, sa aspekta nacionalne bezbjednosti, vrlo osjetljiva, obzirom da su u njihovoj nadležnosti odnosi sa migrantima. Takođe, ova institucija ima svoje mjesto u borbi protiv terorizma kroz bezbjednosne provjere stranaca i izricanja mjera zabrane ulaska ili deportovanja iz BiH.

- U ovom trenutku nije poznat obim pričinjene štete. Po obimu ostvarenog napada i mogućim štetnim posledicama ovaj incident zavodimo kao kritičan. Nastavljamo rad na ovom slučaju. Putem prikrivenih agenata pokušaćemo se infiltrirati u AGA – navodi se u zabilješki službenog lica u koju smo imali uvid.

Zanimljivo je da je stranica „oslobođena“ tek nakon što se „EuroBlic“ zainteresovao za ovaj slučaj. Međutim, direktor Službe Slobodan Ujić tvrdi da nema mjesta za zabrinutost.

- Na internet stranici su samo javno dostupni podaci, a do ostalih informacija se preko sajta ne može doći – uvjerava Ujić.

Istovremeno, ne stišava se bura zbog havarije na sjerveru koji koristi petnaestak institucija BiH. Kao što je „EuroBlic“ juče objavio, to se desilo zbog sistema hlađenja u sobi sa serverima, zbog čega ni juče nisu radile službene stranice Savjeta ministara, Predsedništva i još nekoliko institucija, a službenici su u blokadi, budući da ne mogu da pristupe mejlovima niti bazama podataka.

Formirana je komisija koja popisuje nastalu štetu, dok će istovremeno biti pokrenut disciplinski postupak protiv odgovornih za održavanje sistema.

- Prema informacijama koje smo dobili na sjednici Saveta ministara BiH, u trenutku kada je počela da raste temperatura u sobi sa serverima, niko nije uspio da kontaktira sa dvojicom inženjera koji su i sami morali da reaguju, jer su navodno mobilnom vezom povezani sa alarmom – kaže ministar bezbjednosti BiH Dragan Mektić.

Predsednik IT Klastera Banjaluka Vladimir Kežić kaže da se otkazivanje internet servera može porediti sa prestankom rada elektrodistribucija, toplana ili sličnih sistema od javnog interesa.

- Država postoji upravo iz razloga da bi građani imali servis koji je svakodnevno dostupan. Sistemi se projektuju da bi se izbjegli ovakvi scenariji i upravo zbog toga su svi ti projekti skuplji nego kada se rade za tržište – kaže Kežić.

Na pitanje da li je moguće da su izgubljeni podaci u vlasništvu institucija BiH, kaže da se podaci skladište na odvojenim sistemima koji se zovu „storidž“ i oni bi mogli da budu oštećeni usled pregrijavanja, mada je to rjeđi slučaj. Da bi se izbjegli ovakvi problemi, Kežić ističe da moraju da postoje sistemi rezervnih kopija i uređaja, uključujući i rezervni sistem hlađenja.

- Druga stvar je nadzor i održavanje, koje je očigledno zakazalo. Te institucije odvajaju novac za amortizaciju svih uređaja i sistema, ali je pitanje da li se i troši za te, ili neke druge namjene. Ukoliko nema ljudskog nadzora, ne vrijede ni bekap sistemi, jer će nakon dužeg vremena otkazati i jedni i drugi - zaključuje Kežić.

Nema ni štampanja

Redakciji „EuroBlica“ javili su se čitaoci koji su upućeni u probleme nastale otkazivanjem servera u institucija BiH. Jedan od njih tvrdi da zbog prestanka rada sistema E-vlade u ponedeljak zaposleni dolaze na posao, ali malo toga mogu da urade.

-Većina printera je na serverima te se ni običan dokument ne može oštampati. Velika je vjerovatnoća da će većina dokumenata biti trajno izgubljena – kaže on.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )