Nova studija pokazuje da je postupak balzamovanja postojao i 1.500 godina ranije nego što se do sada mislilo.
Drevni Egipćani mumicifirali su svoje mrtve prije doba faraona i na dosta širem području nego što se do sada vjerovalo.
Naime, rezultati opsežnih forenzičarskih ispitivanja na praistorijskoj mumiji, za koju se smatralo da je očuvana zakopavanjem u vrući pesak, pokazuju da je postupak balzamovanja postojao 1500 godina ranije nego što se vjerovalo, navedeno je u studiji objavljenoj u časopisu Journal of Archaeological Science.
Džana Džouns, egiptolog sa Univerziteta Mekori, izjavila je da otkriće obogaćuje “dosadašnje ograničeno znanje praistorijskog razdoblja i ranih postupaka mumificiranja”.
"Nakon proučavanja mumije, sprovedene hemijske analize, genetskog istraživanja, radiokarbonskog datiranja i mikroskopske analize lanenih povoja, možemo potvrditi da je tijelo muškarca, starosti između 20 i 30 godina, mumificirano oko 3600. godine prije nove ere”, navodi Džouns.
Proces balzamovanja uključivao je kombinaciju biljnog ulja, zagrijane smole crnogoričnog drveta, aromatičnog biljnog ekstrakta i šećera. Recept za balzamovanje sadržao je antibakterijska sredstva korišćena kao što se to činilo na vrhuncu egipatskog mumificiranja 2.500 godina kasnije.