Kažu da onaj ko čita živi hiljadu života prije nego što umre, a čovjek koji nikada ne čita živi samo jedan. Veliku ljubav prema knjizi već mnogo godina gaji i Drena Samardžija.
Većina Bijeljinaca se sjeća prve bijeljinske antikvarnice knjiga koju je ona, zajedno sa svojim suprugom Tihomirom otvorila u Nušićevoj ulici.
Danas antikvarnice "Samardžija" više nema, a u godinama kada su Drena i njen suprug ostali bez posla, izbor je pao na knjigu.
"Antikvarnica je jedna riznica mudrosti, znanja i duhovnosti. Po mom mišljenju, svaki grad treba da ima bar jednu antikvarnicu. Mnogi profesori i pisci bili su u našoj knjižari, kao na primjer profesor Cvijetin Lukić, Ljiljana Habjanović Đurović, Miroslav Lazanski i drugi. Međutim, problem je nastao kada bibilioteke nisu više bile pod opštinskim budžetom. Nastala je velika recesija i bili smo primorani da prodajemo knjige na ulici", kaže Drena za portal InfoBijeljina.
Od 1997. godine Drena prodaje knjige na ulici i priznaje da je mnoge mušterije izgubila onog trenutka kada se odlučila na taj korak.
"Dok je antikvarnica postojala bile su organizovane i mnoge aktivnosti, kao što je nagrada za najboljeg čitaoca. Knjiga je znanje i koliko god da čovjek zna, kada čita shvati koliko u stvari ne zna. Najbolji čitaoci su penzioneri, ali danas je narodu sve teže da odvoje novac za knjigu", kaže Drena.
Drena priznaje da su još uvijek najtraženiji klasici i da kupci najviše traže knjige Meše Selimovića, Fjodora Mihajlovič Dostojevskog, Halila Džubrana i drugih, dok se omladina više opredjeljuje za ljubavne romane i best selere.
"Ja najviše volim da pročitam jedan od klasika, onu knjigu koja će uvijek da traje. Kada me neko pita da im preporučim knjigu, to većinom bude nešto od Mome Kapora. Momo Kapor je za mene pisac koji ima najviše starinskih izraza koje on tako uklopi da čitalac uvijek može da se nasmije i da se osjeća ugodno dok čita", ističe Drena za InfoBijeljina.
Ono što je Drena posebno naglasila jeste da je uzalud ako ste lijepo sređeni, obučeni i našminkani ako u društvu nemate komunikaciju, vokabular, ideje i temu za razgovor.
"Ljudi koji ne čitaju su oštećeni duhom, a ne znaju da je imati punu dušu najveće bogatstvo", rekla je Drena.