FOTO: InfoBijeljina.com

Stojanka Škorić, načelnica Konsultativno specijalističke službe Doma zdravlja Bijeljina, specijalista pedijatrije i dijetoterapeut, potvrdila nam je da ima slučajeva da kod djece raste CRP i nakon što počnu uzimati antibiotike.

Podsjećanja radi, rezidencija na antibiotike je pojava kada bakterije vremenom evoluiraju i postaju otporne na lijekove koji ih uništavaju, a Svjetska zdravstvena organizacija proglasila je rezistenciju na antibiotike jednom od deset najvećih globalnih prijetnji zdravlju, pa smo na ovu temu razgovarali sa dr Škorić.
 
“Nekada i ako propišemo terapiju djetetu, nemate neki dobar odgovor klinički, čak ni na antibiotike. Sada imamo djecu i kojoj uvedemo antibiotike, taj CRP i dalje raste. Ako čitamo i gledamo izvještaje, strah Svjetske zdravstvene organizacije od rezistencije na antibiotike, i već počinjemo da sumnjamo da imamo rezistenciju", rekla je doktorica Škorić za portal InfoBijeljina. 
 
Upozorila je na to i da imamo lijekove koji se "probijaju" na tržište iz nekih farmaceutskih kuća, koji možda nemaju dovoljno aktivne supstance.
 
"Vi u Njemačkoj nemate paracetamola, brufena, nemate ni u Austriji, nema te aktivne supstance od koje se pravi lijek. Sve oni to nekako vežu za Ukrajinu i taj rat, sad da li je to zbog toga ili nekih drugih stvari ne znamo, ali da li to neko iskoristi i stavi manju dozu mi ne ulazimo u to. Sada stvarno prepišete neki lijek i nemate odgovor na to, a ranije je to bilo", navodi dr Škorić. 

Ističe da nikada nije ovako bio strah kada djeca dolaze na kontrolu, u smislu šta ćete dobiti.
 
"Neka djeca odreaguju, a neka ništa, pa čak dolazi i do pogoršanja. Zamolila bih majke da prate svoju djecu", navela je naša sagovornica.
 
Kada spominjemo antibiotike, svi kažu da prekomjerna upotreba dovodi do rezistencije, pa smo je pitali i da li smo mi u opasnosti odnosno da li postoji opasnost da mališani ne reaguju na antibiotike. 
 
Svi smo u opasnosti, jer mi trenutno imamo najmanje tih rezervnih antibiotika. To su antibiotici koji su se uvijek čuvali za neke teške infekcije. Kada sam ja počinjala da radim prije 30 godina, stari pedijatri koji su nas učili,  govorili su da uvijek krećemo sa blažim antibiotikom i da uvijek onaj koji je jak ostavljamo za kraj, odnosno za teže infekcije", navodi dr Škorić.

Prema njenim riječima, sve je stvar iskustva. 
 
"To je sada došlo do neke, kako da kažem, pretumbacije, da kolege koje su tek završile fakultet i nemaju nekog iskustva, kao što ni ja nisam imala kada sam počinjala, lako propisuju antibiotike i to daju one jače za neku blažu upalu. To je ono što kažu stari pedijatri - kada topom ubijate muvu. Da li zbog toga ili neke druge stvari, uglavnom imamo rezistenciju", navodi naša sagovornica.
 
Ona podsjeća i da tek u posljednje vrijeme ne možete dobiti antibiotik u apoteci bez recepta, a do prije nekoliko godina ste mogli, što je bila velika greška.
 
"Roditelji su kupovali djeci onako usput, sami uključivali u terapiju, jer oni ne znaju šta je antibiotik. Da, vi  antibiotikom ubijate patogene bakterije, ali ubijate i one koje štite organizam. Na tom nekom polju antibiotika treba još dosta raditi", naglasila je doktorica Škorić.
 
Kompletan razgovor sa doktoricom Škorić možete pogledati u emisiji "Kafica" na našem Youtube kanalu.


Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )