Fond za penzijsko-invalidsko osiguranje /PIO/ Republike Srpske pozvao je sve osiguranike koji do kraja godine ispunjavaju uslove za starosnu penziju, da se jave u najbližu poslovnicu Fonda radi upoznavanja sa ostvarivanjem prava na penziju.
Pozivi su ovih dana upućeni na 6.557 adresa u Republici Srpskoj i Federciji BiH, saopšteno je Fonda.
Cilj ove aktivnosti Fonda je da se, u saradnji sa osiguranicima, na vrijeme pristupi kompletiranju potrebne dokumentacije za nesmetano i pravovremeno ostvarivanje prava.
Na ovaj način, ubuduće će, navode u Fondu, zahtjevi biti znatno brže rješavani, a svakom osiguraniku koji podnese zahtjev za ostvarivanje prava Fond će, ukoliko je dokumentacija kompletirana, putem automatskog donošenja rješenja, zahtjev rješavati u maksimalno kratkom roku od tri-četiri dana.
"Ovakav način rada postaje potreba, jer osiguranici kojima poslodavci zaključe ugovor o radu zbog ispunjenja uslova za penziju, u pogledu navršenih godina života ili penzijskog staža, nakon podnošenja zahtjeva nerijetko budu iznenađeni da njihova dokumentacija nije kompletna", kažu u Fondu.
Najčešće je, navodi se u saopštenju, riječ o nepovezanom stažu, neuplaćenim doprinosima, nepotvrđenom staža iz inostranstva, netačnosti podatka o matičnom broju i slično. Da bi se to obezbijedilo potrebno je vrijeme, čak i po nekoliko mjeseci.
U ovakvim i sličnim situacijama Fond PIO ove podatke mora prikupiti od inostranih nosilaca osiguranja, koji te podatke dostavljaju u skladu sa svojim propisima.
Tako Slovenija ima obavezu da tražene podatke dostavi u roku od šest mjeseci, Austrija i duže od toga, sa Srbijom, Hrvatskom, Francuskom i još nekim državama kompletiranje podataka, takođe, nerijetko traje po nekoliko mjeseci.
I pored toga, vrlo često, podatak se traži i urgencijama, kako bi se dobio što prije. Za to vrijeme trpi podnosilac zahtjeva jer se o pravu ne može rješavati sve do kompletiranja dokumentacije.
Fond će, po osnovu godišnjeg dostavljanja za više hiljada ovakvih obavještenja, izdvajati i dodatna novčana sredstva za poštanske usluge, ali se za prioritet u ovom poslu uzima zadovoljstvo osiguranika i korisnika uslugama Fonda.
S druge strane to će, naglašavaju u Fondu, poboljšati ažurnost u radu i kvalitet rada samog organa.
Na takav rad Fond obavezuje zakon kao i međunarodni standardi rada i ponašanja /ISO 9001:2008, ISO 18001:2007, ISO 27001:2013/, koje menadžment Fonda i zaposleni, u svom radu, primjenjuju pri pružanju usluga svim osiguranicima i korisnicima prava.