Profesor dr spec. med Mirko Stanetić, u razgovoru za InfoBijeljinu, savjetuje građanima da se pulmologu javljaju i preventivno, a ne kada se pojave simptomi.
Proljeće je uveliko nastupilo, a s njim i alergije, ali i hronične bolesti, pa smo sa dr Stanetićem razgovarali o ovoj aktuelnoj temi.
“Ljudi koji imaju alergijske reakcije na polen trave obično u proljeće imaju izražene alergijske reakcije. Posebno grupa bolesnika koji imaju ranitise, konjuktivitise, ali i bolesnici koji imaju bronhijalnu astmu reaguju na te alergijske podražaje i u principu se najčešće javljaju s proljeća. Što se tiče ostalih hroničnih bolesti, prvenstveno mislim na hroničnu nezaraznu bolest koja je treća po morbiditetu i mortalitetu, a to je hronična opstruktivna bolest pluća (COPD), to su bolesnici koji imaju stalne tegobe, zavisno od godišnjeg doba manje ili više izražene”, rekao je Stanetić.
U pitanju je, kako je dodao, prilično progresivno oboljenje, koje, nažalost, nije samo bolest pluća nego je bolest cijelog organizma te se manifestuje osjećajem gušenja, stezanja, ali i osteoprozom, učestalim moždanim udarima, slabošću srca, pojavom dijabetesa, gubitkom mišićne mase.
“Nažalost, danas je sve više bolesnika koji osim hroničnoh nezaraznih bolesti budu često maligne bolesti, karcinomi pluća prednjače, najčešći karcinom pluća u ljudskoj populaciji. Broj bolesnika je svakim danom sve veći, oni nemaju neki sezonski karakter, ali u principu pokušavamo što kvalitetnom dijagnostikom i terapijom da omogućimo što duže i kvalitetnije liječenje, odnosno preživljavanje”, naglasio je dr Stanetić za InfoBijeljinu.
Na pitanje kada se treba obratiti pulmologu, odnosno obaviti prvi pregled, on daje jasne savjete.
“Kao i u svakoj drugoj oblasti medicine mi savjetujemo da bolesnici sa minimalnim tegobama, čak i oni koji nemaju nikakve simptome, a imaju životne navike poput pušenja, uzimanja većih količina alkohola, neaktivnog odnosno sjedećeg načina života, da se javljaju na vrijeme. Recimo, u pulmologiji je interesantno da osobe koje osjećaju pojačano zamaranje, da rade spirometrije na vrijeme, odnosno da prije pojave teških simptoma bolesti urade spirometriju kako bi se otkrili mali poremećaji ventilacije i na vrijeme i moglo djelovati”, naveo je dr Stanetić.
Ljekari to u nekim drugim granama medicine zovu rano otkrivanje bolesti, a tako bi se isto moglo reći i za hronično opstruktivnu plućnu bolest.
“Bolesnici koji imaju alergije, fibroze pluća takođe, moraju biti redovni na pregledima mimo tog prodičnog ljekara pulmologa, jer praćenje plućne opstrukcije, praćenje radiološkog nalaza, praćenje njihovih vitalnih parametara, situacije i svega ostalog jednostavno je jedna od mjera kada se može uočiti dinamika te bolesti i naravno djelovati pravovremeno”, naglašava Stanetić.
Nažalost, prema njegovim riječima, slika naših bolesnika nije takva.
“Mi obično dobijemo bolesnike u uznapredovaloj fazi bolesti jer ta kultura preventivnog pregleda još uvijek nije zaživjela u potpunosti o bilo kojoj plućnoj bolesti da se radi, ili plućnoj bolesti udruženoj sa drugim bolestima. Bolesnici dolaze u uznapredovalim fazama bolesti što značajno otežava njihovo liječenje”, naglasio je dr Stanetić za InfoBijeljinu.
Kada pričamo o alergijama, danas se obilježava Svjetski dan astme.
“Svakog prvog utorka u maju se obolježava svjetski Dan astme. Svjetska zdravstvena organizacija i GINA, odnosno Globalna inicijativa za liječenje astme su ustanovili taj dan i širom plamete Zemlje sa propratnim tekstovima, motivišući za akcije za preventivno djelovanje i skretanje pažnje javnosti na tu bolest pokušavaju pulmolozi, doktori porodične i nekih drugih grana medicine, čak i udruženja bolesnika da malo podignu svijest o bolesti bronhijalne astme”, naglašava dr Stanetić.
Astma je, dodaje, bolest koja je poznata koliko i ljudska civilizacija.
“To je bolest koja nastaje nekad i nismo potpuno sigurni šta su pravi razlozi. Najčešće je vezujemo za alergijsku reakciju, ali danas znamo da je to samo jedan od tipova astme, postoje i nealergijske bronhijalne astme, bolest koja se javlja u epizodama, iz punog zdravlja počinju simptomi gušenja, stezanja, sviranja u grudima, praćene minimalnim kašljem da bi, poslije kratkog vremena bolest prestala i ne bi nikakvih simptoma bilo do pojave sljedećeg napada”, ističe sagovornik InfoBijeljine.
Svaki od sljedećih napada, kako je dodao, može biti teži od prethodnog.
“Zbog toga je danas stav, u liječenju bronhijalne astme, da se bolest mora držati pod kontrolom. Poenta je svakog bolesnika sa astmom dijagnostikovati i biti siguran da je astma i liječiti ga tako da se bolest drži pod kontrolom, odnosno da se omogući najkvalitetniji mogući život takvim bolesnicima”, kaže Stanetić.
On kada je studirao, prisjeća se, učili su da bolesnici sa bronhijalnom astmom ne mogu da se bave fizičkom aktivnošću, između ostalog.
“Danas je to potpuno drugačije pa čak imamo vrhunske sportiste koji boluju od astme i postižu vrhunske olimpijske i svjetske rezultate. Znači, astma je bolest koja se može kontrolisati, bolest koja se mora staviti pod punu kontrolu i tim bolesnicima se mora omogućiti najkvalitetniji mogući život i moram napomenuti da bronhijalna astma nije izlječiva bolest. To je bolest koja možda ima samo epizodu tokom života, nekad je vidljiva, nekad manje vidljiva, nekad je nevidljiva i traje gotovo cijeli život”, rekao je Stanetić.