Iako su prvobitno predložene izmjene Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima RS bile, kako su izjavili, "direktan udar" na IT sektor i sve koji rade u oblasti računarskog programiranja, savjetovanja, digitalnog marketinga te slične djelatnosti, danas je ipak je dogovoreno da i oni ostanu u sistemu malih preduzetnika.
Podsjetimo, kako su ranije saopštili predstavnici IT sektora, najavljene su izmjene zakona kojima se IT djelatnosti svrstavaju u kategoriju "profesionalnih djelatnosti" uz advokate, notare i računovođe, te je ovim izmjenama bilo predviđeno da se programeri i druge određene djelatnosti izbace iz grupe malih preduzetnika.
Naime, kako je rekao Jovan Bratić, direktor Zanatsko-preduzetničke komore Republike Srpske, na sastanku održanom u petak sa predstavnicima Ministarstva finansija RS uspjeli su da se dogovore.
"Mi smo danas dogovorili da programere nećemo izbaciti iz sistema malih preduzetnika", kazao je Bratić.
Dodao je da su preduzetnici u više navrata tražili izmjenu Zakona o porezu na dohodak i da ukupan godišnji prihod malog preduzetnika, umjesto dosadašnjih 50.000 KM bude povećan na iznos od 100.000 KM, te ističe da im je Vlada udovoljila i podigla prag.
"Dogovorili smo se da se i minimalna osnovica doprinosa za lica koja obavljaju samostalnu djelatnost postepeno povećava sa dosadašnjih 60 odsto prosječne bruto plate u Republici Srpskoj na 80 odsto. Tako će u 2025. godini osnovica doprinosa iznositi 70 odsto, a od 1. januara 2026. godine 80 odsto prosječne bruto plate u Republici Srpskoj", kazao je Bratić.
I Lazo Šešić, predsjednik Zanatsko-preduzetničke komore Republike Srpske, kazao je da su nakon sastanak održanog u petak sa Zorom Vidović, ministarkom finansija Republike Srpske, kazao je da su "mali preduzetnici" zadovoljni ishodom i dogovorom koji su postigli.
"Danas smo se dogovorili i Vlada je napravila ustupak u odnosu na prvobitni prijedlog, gdje je osnovica od 80 odsto bila predviđena od 2025. godine, tako da je efekat povećanja obaveza za samostalne preduzetnike ublažen postepenim povećanjem prvo na 70 odsto od 2025. godine, a kasnije na 80 odsto od 2026. godine", kazao je Šešić.
Podsjetimo, u srijedu je Vlada Republike Srpske utvrdila Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak.
"Razlozi za donošenje ovog zakona sadržani su u potrebi podizanja praga za ulazak u režim malog preduzetnika sa 50.000 KM na 100.000 KM, izjednačavajući ga sa pragom za obavezni ulazak u sistem indirektnog oporezivanja, kao i sa pragom za paušal u Federaciji BiH", rečeno je tada u Vladi RS.
Dodali su da je na osnovu Analize politike oporezivanja samostalne djelatnosti, koju je uradilo Ministarstvo finansija, zaključeno da postoje opravdani razlozi da se proširi broj samostalnih zanimanja koja po svojoj prirodi i jesu posebne profesionalne ili intelektualne usluge te da se oporezuju prema stvarno ostvarenom dohotku, odnosno prema ekonomskoj snazi.
"Oporezivanjem prema ekonomskoj snazi, koje je propisano Ustavom Republike Srpske, oporezovani su svi redovni preduzetnici i pravna lica koji obavljaju iste djelatnosti (10% na osnovicu koja predstavlja razliku prihoda i rashoda).
U predloženom zakonu, paralelno sa udovoljavanjem zahtjeva za podizanje praga za malog preduzetnika sa 50.000 KM na 100.000 KM, podignut je i donji iznos poreza koji je mali preduzetnik dužan da plati, sa 600 KM na 1.200 KM, uz izuzetak za najmanje preduzetnike čiji godišnji prihod ne prelazi 50.000 KM, zadržan je postojeći princip najnižeg iznosa poreza od 600 KM", kazali su u Vladi.
Dodali su da, prema ovom prijedlogu, ukoliko je poreskom obvezniku u 2024. godini opozvan status malog preduzetnika isključivo iz razloga što je ostvario prihod preko 50.000 KM, on može odmah u 2025. godini tražiti status malog preduzetnika.