FOTO: null

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da u Federaciji BiH ima 44.000 Arapa i da je na jednom skupu u Sarajevu nedavno razgovarano o tome da dobiju status četvrtog konstitutivnog naroda u BiH, kao Srbi, Bošnjaci i Hrvati.

Dodik je naveo da, prema podacima iz FBiH, 44.000 ljudi iz arapskog svijeta ima neki oblik imovine u FBiH, na čemu pribavljaju pravo prebivališta. 

"NJihovi predstavnici su prije nekoliko sedmica u Sarajevu, vjerovatno u saradnji sa lokalnim muslimanima u Sarajevu Bakira Izetbegovića i ostalima, držali jedan panel na kojem se razgovaralo o tome da Arapi dobiju karakter konstitutivnog naroda u BiH i da se uvedu u politički sistem odlučivanja", rekao je sinoć Dodik za beogradsku Televiziju "Hepi". 

On je naglasio da izbjeglice iz Libije i Sirije nisu dio te priče, nego dolaze "neki drugi koji imaju nešto para", te dodao da Arapi kupuju svuda gdje postoji džamija, a njih je u BiH od kraja rata izgrađeno 1.500. 

Kao primjer Dodik je naveo da su Srbi, koji imaju kuće oko džamije u Trnovu u centru grada, spremni da ih prodaju. 

"Scenario je identičan, dolazi neko ko daje novac, vi se iseljavate, a oni nameću svoja pravila života. Uspjeli su da nametnu pravila života u jednom Parizu, da neće u jednom malom Trnovu", kaže Dodik. 

Kada je riječ o islamskom terorizmu, Dodik je rekao da Republika Srpska ima ozbiljnu policiju i razvijeno posebno odjeljenje za borbu protiv terorizma, te da ne treba misliti da su terorističke prijetnje prestale. 

On je istakao da ne može da garantuje da će na vrijeme biti primijećena opasnost, ali može garantovati da će se veoma efikasno reagovati. 

"Mi vjerujemo da imamo sve raspoložive potrebne informacije o svakome i nismo spremni da se povučemo pred tim pitanjem. Preventivan rad je veoma važan", rekao je Dodik i napomenuo da Srpska ima sposobne ljude koje, uprkos ograničenoj tehnici, vodi predanost i patriotska odgovornost prema Srpskoj i zaštiti naroda. 

Na pitanje da li je njemu neko od zapadnih zvaničnika rekao da Srbi i Hrvati moraju da ostanu u BiH, jer Zapad neće dozvoliti samostalnu islamsku zemlju u Evropi, Dodik je rekao da je čuo i više od toga i da je bio na važnim mjestima od Vašingtona do Evrope. 

"Bio sam kada nije bila nijedna islamska država u Evropi, a sada pokušavaju da naprave Kosovo. Ali, u zadnje vrijeme ne čujem", rekao je Dodik i podsjetio na riječi njemačkog kancelara Angele Merkel da je "zabluda bila razvoj multietničkog društva". 

Dodik je pomenuo i krizu Dojče banke, koja je u bezizlaznoj situaciji i ne dozvoljava povlačenje depozita, te upozorio da se u toj banci nalazi deponovano šest milijardi deviznih rezervi Centralne banke BiH. 

Prema njegovim riječima, neko je u Sarajevu, pod uticajem zapadnjaka, sve devizne rezerve Centralne banke BiH, deponovao u Dojče banku. 

"Ako se taj novac izgubi, onda smo u problemu. Onda će opet naći način da pričaju priču da je Dodik kriv. Što sam ja kriv što je poropala Dojče banka i nestao novac koji je neko drugi tamo deponovao kao osnovu za naše funkcionisanje. BiH je karikatura", rekao je Dodik. 

Govoreći o premještanju sjedišta nekih kompanija iz Beograda iz Republike Srpske u Federaciju BiH, Dodik je rekao da nijedna nije prosperirala u Sarajevu, jer muslimani u FBiH neće da kupuju robu iz Srbije. 

"Zbog nekog nerazumljivog razloga, sjedište kompanija su iz Srpske prenijeli u Sarajevo. Sve jedna je tamo `pala`, nijedna nije prosperirala. Zaposle domaće ljude u Sarajevu, a onda više od 90 odsto robe prodaju u Srpskoj. Neće muslimani u Federaciji da kupuju išta što ima na sebi `Made in Serbia`", rekao je Dodik. 

On je naveo da nijedno preduzeće izvan hrvatsih prostora nema predstavništvo za BiH, a samo iz Srbije prave predstavništva zbog "neke egzotike", te da su samo u Beogradu ostale ulice Sarajevska, Mostarska, dok u Sarajevu više nema nijedne adrese i ničega što liči na Srbiju i srpski narod. 

Što se tiče "Elektroprivrede Republike Srpske", Dodik je istakao da neće biti prodata, te da je prije gotovo deset godina odbacio štetan ugovor Svjetske banke u kojem je tražena privatizacija energetskog sektora i da pravo na to imaju samo klijenti te banke. 

"I šta bi danas bilo sa nama? Imali bismo struju sigurno skuplju sto odsto, nego danas. Kako bi živjeli, radili, proizvodili? Da sam to pustio, šta bi bilo danas? Republika Srpska ne bi imala svoje termoelektrane, hidroelektrane", rekao je Dodik. 

Dodik kaže da ni na Zapadu ne vole nekog ko je bez karaktera i da je za političara veoma važno imati svoj stav. "Za nas u Republici Srpskoj pogubno je biti poltron, a nažalost, sada su mnogi koji se u Srpskoj bave politikom dokazani poltroni", dodao je Dodik.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )