Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik najavio je da će večeras u ime institucija Srpske uputiti pismo Savjetu bezbjednosti UN kome će predložiti da odbije britansku rezoluciju o Srebrenici, koja je antisrpska i nepotrebna.
"Ta rezolucija ne doprinosi pomirenju i razumijevanju, već destabilizaciji u BiH i poništava dobre korake koje je imala BiH u stabilizaciji i svom evropskom putu", rekao je Dodik novinarima nakon odvojenih sastanka u Banjaluci sa predstavnicima Srpske u Predstavničkom i Domu naroda parlamenta BiH, te najvišim zvaničnicima iz Republike Srpske u zajedničkim organima BiH.
Dodik je rekao da se u pismu predlaže da otpočne inicijativa za formiranje međunarodne komisije koja bi trebalo da utvrdi tačne podatke o stradanju u Srebrenici od 1991. do 1995. godine.
"To bi bila jedina istina koja bi mogla doprinijeti da bude osnova za dodatno razumijevanje u BiH i pomirenje", istakao je Dodik.
Predsjednik Srpske je rekao da su oba današnja susreta bila konstruktivna, te izrazio očekivanje da će u narednom periodu srpski predstavnicim imati slične sastanke o ovakvim temama.
On je podsjetio da je Rusija dostavila svoj prijedlog rezolucije Savjetu bezbjednosti UN koji je daleko objektivniji i predstavlja osnovu za razgovore, razumijevanje i pomirenje u BiH.
Ističući da ruska rezolucija ima njegovu podršku, Dodik je naveo da je tokom nedavnog susreta u Moskvi sa ruskim šefom diplomatije Sergejom Lavrovim bilo riječi o mogućnosti predlaganja ovakve rezolucije, ali je ostalo da ruska strana procijeni da li je to u skladu sa praksom i procedurama u Savjetu bezbjednosti moguće i potrebno.
"Primjerenije bi bilo da je britanska rezolucija za čitavu ovu godinu bila odraz onoga što je postignuće Dejtonskog mirovnog sporazuma, uspostavljanje jedne stabilne i mirne zemlje sa jasnim političkim sistemom", rekao je Dodik.
On je dodao da je i inovirana britanska rezolucija antisrpska sa poznatom namjerom da dodatno destabilizuje i usmjeri na nemogućnost kompromisa i konsenzusa, što je neophodno BiH.
"Nametanje i izdvajanje samo jedne priče i jednog događaja o Srebrenici dio je kontinuiteta koji su predstavnici međunarodne zajednice činili kroz različite institucije sistema vlasti i formirali sud koji je od početka, čak i onda kada se taj događaj nije ni desio, imao naziv međunarodni sud u vezi sa genocidom", istakao je Dodik.
On je dodao da je u tom pogledu bila poznata namjera međunarodne zajednice, gdje je važnu ulogu imala Velika Britanija, zbog čega je jasno zašto je predložila ovakvu rezoluciju.
Dodik je rekao da je danas dogovoreno da se nastave sastanci i koordinacija u narednom periodu, te da su razgovori najbolji način za davanje odgovora o raznim pitanjima.
"Ovi sastanci su ukazali na potrebu daljeg razgovora predstvnika Republike Srpske i srpskih predstavnika u zajedničkim institucijama BiH koji treba da pokažu više sposobnosti za koordinaciju da ne bi prolazile bilo kakve odluke ili rješenja koja nisu u interesu institucija i Republike Srpske", istakao je Dodik.
On je podsjetio da se sa predsjedavajućim Predsjedništva BiH Mladenom Ivanićem ranije dogovarao da izađu sa zajedničkim pismom koje je bilo pripremljeno, ali da se čekao ovaj zajednički sastanak.
"Nisam mogao odustati od tog akta, jer od Ivanića nisam ni dobio pismo, a bilo je dogovoreo da danas sačinimo zajedničko pismo", rekao je Dodik.
On je naveo da je predsjednik Srbije Tomislav Nikolić zatražio od srpskog člana Predsjedništva BiH da se zakaže sjednicu Predsjedništva BiH, jer je i Srbiju čekalo da se odredi o britanskoj rezoluciji o Srebrenici.
"U Beogradu smatraju da je pomalo neprimjerno da Srbija donosi svoj stav o rezoluciji koja se odnosi na drugu zemlju, a da u BiH nema stavova", istakao je Dodik.
On je naveo da nijednog trenutka nije mislio da odustane od pisma Savjetu bezbjednosti UN, ali da je čekao današnji sastanak sa srpskim predstavnicima u zajedničkim institucijama BiH.
Dodik je istakao da njegovo i Ivanićevo pismo sadrže identične ocjene o britanskoj rezoluciji o Srebrenici.
Identična poruka Dodikovog i Ivanićevog pisma
Ministar spoljnih poslova BiH Igor Crnadak izjavio je da pismo koje je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik uputio Savjetu bezbjednosti UN ima istu poruku kao i pismo predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Mladena Ivanića.
Crnadak je izrazio žaljenje što Dodik i Ivanić danas nisu zajedno potpisali ovo pismo, jer bi to, kako kaže, bila snažnija poruka i bilo bi korisnije za Republiku Srpsku.
"Tako je bilo i planirano, ali nakon onoga što se desilo u petak u Beogradu i direktnog napada na predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Mladena Ivanića, to, nažalost, nije bilo moguće", rekao je Crnadak novinarima u Banjaluci nakon sastanka sa Dodikom.
On je naveo da je na sastanku razgovarano o potrebi da u narednom periodu postoji više koordinacije kada je riječ o interesima Republike Srpske.
"Očekujem da ćemo mi koji predstavljamo srpski narod i Republiku Srpsku u Sarajevu imati podršku i uvažavanje institucija Srpske i da ćemo više sarađivati", rekao je Crnadak.