Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a i predsjednik RS u Mostaru ponovio kako nema namjeru ulaziti u državnu vlast, jer su u njoj SDA i SDS koje ne može smatrati partnerima.
SNSD nema namjeru baviti se pitanjima rekonstruisanja vlasti nigdje, ni na nivou BiH, a u RS mi smo stabilizovali institucije i one rade u punom kapacitetu onoga što moraju i trebaju raditi, rekao je nakon sastanka s Draganom Čovićem predsjednik RS-a Milorad Dodik.
Nakon što su razgovarali iza zatvorenih vrata, Dodik je novinarima rekao kako je, što se tiče BiH i strukture vlasti, očigledno da postoje određen zastoji.
Vlast nije pokazala sposobnost. Velike najave i veliki uspjesi gotovo su se razbili o nesposobnost te strukture da nešto tamo napravi, rekao je Dodik i rekao kako SNSD nema namjeru ulaziti u državnu vlast.
Mi ne želimo ulaziti tamo biti popuna popuna. SNSD će ući ako ima partnere koji bi, kao što je to HDZ, radili na strateškim pitanjima koja bi definisali i koji bi bila jasni putokaz kojim bi išla BiH, a ne da se bavimo, kao što to čini SDA, pokušajima da pribave ovoga ili onoga za svoje političke ciljeve, rekao je Dodik.
Dodik je istakao da kada političko Sarajevo shvati da politički predstavnici drugih naroda dolaze u Sarajevo sa stavovima koje treba uvažavati, onda će u BiH stvari krenuti na bolje.
"A ne kao što rade sa SDS-om koji je pristao da bude dio politike Bakira Izetbegovića i njegovih klanova u BiH. To je samo kratkotrajno i gubitnički", rekao je Dodik, koji je predsjednik Srpske.
On je podsjetio da se u Sarajevo ide da bi se predstavljala Republika Srpska i da se sastavljaju organi na nivou BiH.
"Mi nemamo institucionalne predstavnike Srba na nivou BiH već predstavnike nekih partija koji ne rade u interesu Republike Srpske. Ukoliko dođemo u poziciju da možemo u strukturama BiH da se bavimo pitanjima koja su važna za Republiku Srpsku mi ćemo ući. Nije ni važno ko je od Bošnjaka tamo. Mi smo bili tamo i kad je bila SDA, ali nam to nije smetalo da vodimo politiku koja je bila u interesu Republike", naglasio je Dodik.
Čović je rekao da sastanak sa Dodikom ne treba dovoditi ni u kakvu vezu sa sutrašnjim sastankom sa predsjednikom SBB-a Fahrudinom Radončićem.
On je rekao kako je njegovog gosta iznenadio broj novinara zainteresiranih za njihov susret, rekao je kako su njih dvojica prijateljski razgovarali o puno tema koje ih vežu.
"Ovi razgovori koje vodimo, prije svega, usmjereni su na pravljenje nekih iskorak u BiH. Ovi sastanci nisu proizvod novih platformi, nego kontinuitet razmišljanja da moramo da radimo dobre stvari i pokrenemo procese u BiH posebno kada je riječ o socijalnoj i ekonomskoj politici, te da kroz reorganizaciju obezbijedimo ravnopravnost", rekao je Čović.
"Sa Dodikom uglavnom ima usuglašene stavove o velikom broju pitanja iz naše budućnosti jer uglavnom smo razgovarali o onome što je budućnost BiH i onome što bi mi trebali raditi u sljedećih godinu, dvije dana, rekao je Čović.
"Mnogi znaju reći tko zna što ih veže, nas veže nas samo jedan korektan, prijateljski odnos, rekao je Čović i dodao kako je Dodika upoznao sa situacijom u Federaciji BiH kao i o onome kako on vidi situaciju u BiH. Dodik je, kaže, njemu prenio informacije o aktivnostima koje provodi kao predsjednik RS.
17.15 Dodik je istakao da Srbi i Republika Srpska sigurno neće ratovati i da je referendum u Republici Srpskoj usmjeren ka miru i rješavanju problema u pravosuđu BiH.
"Mi sigurno nećemo ratovati, a ako Bakir Izetbegović ima pripremljene neke harange to ćemo saznati veoma brzo. Mi nemamo nikog", naglasio je Dodik, komentarišući navode lidera SDA da će referendum u Srpskoj dovesti do međuetničkih sukoba.
Predsjednik Srpske podsjetio je da je raspisivanje referenduma bilo s ciljem da se reformiše pravosuđe na nivou BiH.
Ono što je nametnuto od visokog predstavnika, naveo je Dodik, mora da se prilagodi potrebama svih u BiH i da se uvaži ustavni poredak u BiH.
"Ako možemo promijeniti nekoliko zakona u BiH, onda je cilj postignut i nema potrebe za referendumom", rekao je Dodik.
Ukoliko referendum bude održan, Dodik je istakao da će nakon toga Narodna skupština Republike Srpske usvojiti potrebne zakone u kojima će se jasno odrediti šta je volja naroda u Republici Srpskoj.
Dodik je naglasio da je saradnja SNSD-a, čiji je lider, i HDZ-a BiH veoma dobra. "SNSD i HDZ imaju uravnotežen pristup svim otvorenim pitanjima, preko pitanja `Sejdić – Finci`, mehanizma koordinacije, do reformskih pitanja", rekao je on.
Predsjednik Dodik naglasio je da bi Reformska agenda trebalo da bude sprovedena, ali da je puna manjkavosti jer nisu obuhvaćene mnoge monetarne i fiskalne mjere koje su neophodne da bio se BiH stabilizovala i mogla da napreduje.
Prema njegovim riječima, Reformska agenda je dekorativan dokument koji je trebalo da zadovolji sujetu onih koji su je pisali i pokušali da je nametnu kao iskorak.
"Nema velikog iskoraka ako ne reagujete na činjenicu da EU mjesečno štampa 60 milijardi evra do cifre od 1200 milijardi i da će to neminovno umanjiti vrijednost evra. Činjenica da je konvertibilna marka vezana za evro trebalo bi da okupi ljude u BiH da razmišljaju kako se baviti monetarnim pitanjima, a ne da to ostane samo u sferi onoga što stranci čine", naglasio je Dodik.
Naime, danas u Mostaru Dodik se se sastao s predsjednikom HDZ BiH Draganom Čovićem, a u subotu je planiran sastanak sa predsjednikom SBB-a Fahrudinom Radončićem.
Juče poslijepodne sa šefom SDA Bakirom Izetbegovićem razgovarao je o novoj koaliciji u FBiH te formiranju vlasti u Hercegovačko-neretvanskoj županiji.
Naime, Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović pokrenuo je novi krug političkih razgovora o funkcionisanja vlasti na svim nivoima, a cilj je da svoje političke partnere Fahrudina Radončića (SBB) i Milorada Dodika (SNSD) uvede u vlast na državnom nivou.
Iako i Radončić i Dodik za sada tvrde da ne žele u vlast na federalnom, odnosno državnom nivou, dobro upućeni izvori, tvrde kako je plan drugačiji.