FOTO: SRNA

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je večeras u Banjaluci prilikom završne javne rasprave o novom ustavu da je došlo vrijeme za donošenje najvišeg pravnog akta Srpske s ciljem što bolje i efikasnije zaštite interesa i prava njenih građana i institucija.

Dodik je u obraćanju rekao da to mnogi i sada ne prepoznaju, ali da se mora uvidjeti da se volja Republike Srpske i njenih građana izražava i kroz njen ustav, koji treba usvojiti i zarad razvoja Srpske.

On je rekao da bi sesije i priču o novim ustavnim rješenjima Srpske trebalo internacionalizovati i organizovati i u zemljama garantima i potpisnicama Dejtona, nakon čega bi uslijedio obavezujući referendum o proglašenju ustava “i to 9. januara”.

– Kada izglasamo ustav, onda je nebitno da li će u Skupštini biti podržan od dvije trećine ili ćemo ga proglasiti prostom većinom – rekao je Dodik i dodao da treba postići što širu podršku.

Ponovio je da nikada neće dopustiti da se Srpska ustavno i zakonski razgrađuje u bilo kom smislu u okviru BiH, kao ni kršenje slova Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Dodik je pozvao i predstavnike ovdašnjeg bošnjačkog i hrvatskog naroda da učestvuju u kreiranju ustava Srpske.

Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović je rekla da je pravo vrijeme za donošenje novog ustava Srpske, te da se radi o velikom i demokratskom poduhvatu s ciljem da se uvede više reda u Srpskoj.

Na ovoj javnoj raspravi u banjalučkom Banskom dvoru predsjednik Radne grupe za izradu novog ustava Vitomir Popović je rekao da je donošenje novog ustava važan zadatak u smislu zaštite prava srpskog naroda u okviru BiH.

Narodna skupština Republike Srpske donijela je 13. marta odluku o utvrđivanju Nacrta ustava Srpske.

Za organizovanje i sprovođenje javne rasprave zadužen je skupštinski Odbor za ustavna pitanja koji se istovremeno obavezuje da, po sprovedenoj javnoj raspravi, utvrdi prijedlog ustava Republike Srpske i dostavi ga Narodnoj skupštini.

Donošenje novog ustava Republike Srpska predloženo je radi zaštite njene ustavne pozicije s obzirom na to da je u proteklih 29 godina urušavan i prekrajan pravni sistem BiH i da je došlo do znatnog proširenja nadležnosti BiH neustavnim prenošenjem sa entiteta.

U Nacrtu novog ustava navodi se da Republika Srpska ima pravo na samoopredjeljenje i može se udruživati u složene državne zajednice federalnog ili konferedalnog uređenja sa susjednim i drugim državama ili grupom država.

Novim ustavom predviđeno je i da Banjaluka bude glavni grad Republike Srpske, dok će status prijestonice dobiti Istočno Sarajevo sa sjedištem na Palama.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )