FOTO: null

Vlast u BiH priprema za građane novo neugodno iznenađenje - povećanje poreza na dodatu vrijednost sa 17 na 20 odsto.

To u praksi znači poskupljenje proizvoda koje kupujemo svakodnevno - od hrane do robe široke potrošnje, kao i komunalnih i drugih usluga na koje plaćamo PDV.

- Cijene roba i usluga bi u tom slučaju u prosjeku bile veće za tri odsto - kaže ekonomista Predrag Duduković.

Iz Partije demokratskog progresa ističu da bi se povećanje PDV "svakoj porodici iz novčanika, uz postojeće nesnosne troškove, mjesečno otelo još 50 KM".

Povećanje PDV se već duže vrijeme pominje kao način punjenja državne kase koja je očigledno sve praznija, a prvi je o ovom naumu progovorio predsednik RS Milorad Dodik. On kaže da bi povećanjem PDV na 20 odsto bili pokriveni tekući deficiti i obezbjeđen novac za investiranje.

Kreditni aranžman sa MMF mrtav

Svetlana Cenić, ekonomska analitičarka koja je predvidjela ovakav scenario prije nekoliko mjeseci, kaže da se nakon neuspjelog pokušaja povećanja akciza ništa pametnije od nadležnih nije moglo ni očekivati.

- Vlast u BiH se nadala da će popuniti budžet putem akciza na gorivo, a ne da će tim novcem, kako su nas uvjeravali, graditi puteve. Kako im to nije pošlo za rukom, najlakše im je da povećaju PDV. Kreditni aranžman sa MMF je trenutno mrtav, a pare u budžetu hitno trebaju, pa je najlakše udariti po sirotinji - ističe Cenićeva.

Ona napominje da je stav MMF bio da se može povećati PDV ako će se drastično smanjiti opterećenje na rad.

- Od pompezno najavljenog rastrećenja privrede i stimulacije novih zapošljavanja u privredi, međutim, nema ništa, a problem se, kao i uvijek, rješava preko leđa građana - ističe Cenićeva.

Argument predsednika Dodika da bi povećanjem PDV Bosna i Hercegovina i dalje imala najnižu stopu ovog poreza u regionu, Cenićeva opisuje kao mazanje očiju narodu.

- Možemo se mi porediti sa Danskom koja ima visoke poreze, ali građani tamo zauzvrat dobijaju besplatno obrazovanje liječenje, socijalnu sigurnost. A šta mi dobijamo? Ništa, samo nam prazne džepove - naglašava ona.

Murisa Marić, izvršna direktorka udruženja za zaštitu potrošača “Don” iz Prijedora, kaže da su prazne priče da će se povećanjem PDV privući investicije, a da će u suštini najviše biti pogođeni obični građani, koji ionako jedva sastavljaju kraj s krajem.

- Onima koji imaju visoke plate ovo povećanje neće ni osjetiti, ali za većinu građana u privatnom sektoru koji preživljavaju i sa 500 KM mjesečno i kojima je svaka marka bitna ovo je veliki udar - ističe Marićeva.

Država samo uzima

Jovan Radovanović, predsednik Udruženja višečlanih porodica “Četiri plus” Banjaluka, pita se šta višečlane porodice dobijaju plaćanjem PDV državi.

- Većina nas je bez posla, a i djeca nam nakon završenih fakulteta takođe završavaju na birou. Država je ostala gluva na naše zahtjeve da se ukine PDV na bebi opremu, a sad još imaju obraza da nam povećaju namete - kaže Radovanović.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )