FOTO: predsjednikrs.rs / Borislav Zdrinja

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da Srpska i Republika Tatarstan vide priliku da naprave dogovore koji će ići ka tome da se pospješi saradnja u oblastima važnim za oba društva.

Dodik je naveo da se to ne odnosi samo na privredu već i na obrazovanje, sport, kulturu i ostale oblasti.

Imamo dodatnu potrebu da sačinimo oblike saradnje kako bi mogli izaći pred Vladimira Putina i reći da realizuje odnose, rekao je Dodik nakon radnog sastanka delegacija Republike Srpske i Tatarstava, koji je održan u Banjaluci.

On je dodao da je delegacija iz Tatarstana ovdje da kako bi tragali za rješenjima za uspostavljanje bliskih odnosa .

Naveo je da je Tatarstan visoko razvijeno područje i da ima razvijene tehnologije.

Istakao je da se saradnja sa Rusijiom zasniva na činjenici da se sačuvaju dobri odnosi i da se u izazovnim vremenima nastojalo očuvati visok stepen saradnje.

"Uvijek smo imali mjesto razumijevanja za našu poziciju i smatramo da bi bilo ispavno da vodimo politiku neuvođenja sankciija Rusiji. I da je BiH uvela sankcije za Rusiju to ne bi značilo ništa, ali ovdje je riječ o odnosima i prijateljstvima", istakao je Dodik.

Dodik je izjavio i da je napravljen operativni plan na bazi ranije potpisanog protokola o saradnji sa Tatarstanom i da će danas biti finalizovano ko će biti odgovoran za aktivnosti koje će provoditi.

"On je veoma sadržajan, veoma jasno određuje nosioce aktivnosti sa jedne i druge strane, a danas to finalizujemo i tačno personalno znamo ko će biti odgovoran za aktivnosti koje ćemo provoditi", pojasnio je Dodik.

On je istakao da je ovo prilika koju Srpska neće propustuti da ojača prijateljstvo sa Tatarstanom.

Prema njegovim riječima, prijatelji iz Tatarstana otvaraju Republici Srpskoj sve svoje mogućnosti, a do Srpske je da li će to da iskoristi.

"Vjerujem da neće biti nijednog foruma, sajma, naučnog ili nekog drugog okupljanja koji oni organizuju da neće biti Republike Srpske", rekao je Dodik.

Potpredsjednik Vlade Tatarstana Oleg Korobčenko poručio je danas u Banjaluci da su u Republiku Srpsku došli s namjerom da izgrade ekonomsku saradnju, ali i u oblasti kulture, omladine i ostalog.

"Ne treba da se bavimo politikom, najvažnija je privreda", rekao je konferenciji za novinare Korobčenko, koji je i ministar industrije i trgovine.

Nakon sastanka sa predsjednikom Srpske Miloradom Dodikom i radnog sastanka delegacija Srpske i Tatarstana, Korobčenko je naveo da su u gostujućoj delegaciji predstavnici ministarstava omaldine i kulture, ali i univerziteta, kao i predstavnici opština koje se bave industrijom i poljoprivredom.

"Poljoprivreda je veoma razvijena, obezbjeđujemo u potpunosti našu Republiku proizvodima i izvozimo 30 odsto tih poljoprivrednih proizvoda", istakao je Korobčenko.

On je dodao da je Tatarstan najviše ekonomski razvijen region u Rusiji, čiji je bruto proizvod veći od 60 milijardi dolara.

"Proizvodimo i prerađujemo naftu, imamo razvijenu brodogradnju i avio-izgradnju", rekao je Korobčenko.

On je dodao da u Tatarstanu živi više od četiri miliona stanovnika, da imaju 175 različitih nacionalnosti od kojih su pola muslimani, a pola hrišćani, ali da je suživot na zavidnom nivou. 

Korobčenko je izjavio i da postoje velike mogućnosti za saradnju sa Republikom Srpskom, posebno u oblasti energetike.

Korobčenko je rekao da su predstavnici Tatarstana spremni da narednih dana sa ljudima iz Srpske razrade sve na tom planu s ciljem da se dođe do realizacije zajedničkih projekata, energetskih i ostalih.

On je naveo da Tatarstan ima razvijenu industriju, pogotovo petrohemiju.

"Ukoliko ovdje možemo dovesti gas preko određenih gasovoda, vi možete uspostaviti prerađivačka preduzeća koja se mogu baviti i proizvodnjom vještačkih đubriva", rekao je Korobčenko na zajedničkoj konferenciji za novinare u Banjaluci sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom.

On je dodao da Srpskoj u tom smislu mogu pomoći tatarstanske firme koje su iskusne u tom poslu.

Tatarstan, kaže on, može pomoći Srpskoj u skladu sa ranije potpisanim sporazumima u smislu uspostavljanja proizvodnje novih materijala, petrohemijskih, građevinskih i drugih.

Korobčenko je dodao da bi Tatarstan bio zainteresovan za rudnike u Srpskoj koji se bave eksploatacijom metala, kao i za firme za njihovu preradu.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )