Mladen Ivanić, član Predsjedništva BiH, i Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, saglasni su da referendum o Danu Republike treba održati, ali razlikuju se mišljenja, jer s jedne strane Ivanić smatra da to treba da bude poslije izbora, a Dodik da to
Takođe, kada su u pitanju najavljeni protesti i kontraprotesti u Republici Srpskoj, predsjednik Republike Srpske je mišljenja da oni treba da budu održani isti dan, dok s druge strane član Predsjedništva BiH smatra da to treba da bude dan prije ili dan poslije.
Predsjednik Republike Srpske smatra da prije juna treba obezbijediti da bude održan referendum o Danu Republike, iako postoje mišljenja da to bude poslije izbora.
Dodik je istakao da postoji jedno opšte mišljenje da je referendum, kao odgovor na pitanje, potreban.
"Mislim da bi za ukupan razvoj situacije bilo dobro da to uradimo što je moguće prije i da to nikome ne bi moglo da napravi politički problem", rekao je Dodik.
Za političku situaciju u Republici Srpskoj, Dodik je rekao da je obilježavaju političke razlike između dva politička bloka, što je legitiman politički pristup."Sve legitimne političke partije, pogotovo parlamentarne, imaju pravo da izražavaju i osmišljavaju politiku kako misle da treba i da je tako i upražnjavaju.
U tom pogledu razgovarali smo o potrebi da kontinuirano nastavimo održavati sastanke na najvišem nivou lidera stranaka u vezi sa Danom Republike i Odluke ustavnog suda BiH", istakao je Dodik.
Član Predsjedništva BiH iz Republike Srpske Mladen Ivanić saglasan je da narod u Srpskoj treba da odgovori da li je za to da 9. januar bude Dan Republike Srpske, ocijenivši da referendum te vrste ne može biti osporen.
"Moj stav je da bi bilo dobro da se taj referendum održi nakon izbora da bi se isključila bilo kakva manipulacija", naglasio je Ivanić i dodao da na političkim liderima ostaje da o tome razgovaraju.On je istakao da danas nije govorio u ime Saveza za promjene, već kao član Predsjedništva iz Srpske.
Ivanić je ocijenio da nadležne institucije treba da razgovaraju jer je to značajno za Republiku Srpsku i njenu poziciju s obzirom na to da Srpska ima stabilnost i veoma dobru međunarodnu poziciju, a nema ni pretjeranih zahtjeva za ukidanje nadležnosti."Mi sami treba da držimo komunikaciju u tolerantnijim, normalnim okvirima svjesni činjenice da različito mislimo", kaže Ivanić, uvjeren da će sljedeći sastanak sa Dodikom biti održan relativno brzo.
Ivanić se nada da će taj sastanak biti održan u njegovim kancelarijama i da će se ova komunikacija nastaviti na jedan normalan način.
"Smatram da i Savjet ministara BiH treba da razgovara sa Vladom Republike Srpske i uvjeren sam da će, kada god bude poziva te vrste, reagovati ljudi iz Savjeta ministara BiH", dodao je Ivanić.